Rocznica Konstytucji 3 Maja

rocznicakonstytucji3maja.jpg

30 kwietnia 2002r. w sali gimnastycznej odbyła się akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów klas IV a i V a opowiedziano o roli, jaką miała i powinna odegrać Konstytucja Narodowa uchwalona w 1791r. podczas obrad Sejmu Czteroletniego.
Nie wszyscy Polacy chcieli się pogodzić z nowym porządkiem:
,,Ażeby w Polsce równo chłop, mieszczuch, duchowny
Miał być tak dobry człowiek jak szlachcic herbowy".
Przeciwnicy reform-zawiązali Konfederację Targowicką. Doszło do kolejnych rozbiorów Polski. Krótki był okres wolności i nadziei. Jednak dzieło Sejmu Wielkiego ocalało jako symbol odrodzenia i ostatniej próby wybicia się na niepodległość.
- Tym dziełem - powiedziała pani wicedyrektor Anna Marciniak - wróciliśmy do nowożytnej Europy. Daliśmy dowód patriotyzmu i myślenia kategoriami państwa.
3 maja odbyły się miejskie obchody Święta Konstytucji Narodowej. W uroczystej Mszy wzięli udział: poczet sztandarowy naszej szkoły i dyrekcja pp. Krystyna Kacprzyk i Anna Marciniak. Delegacja PSP nr 1 złożyła kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym uchwalenie Konstytucji.

Photo album created with Web Album Generator