UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA POMNIKA WŁADYSŁAWA STANISŁAW REJMONTA

uroczystoodsoniciapomnikawadysawastanisawrejmonta.jpg

2 grudnia 2000 r. odbyła się w Radomsku ogólnopolska uroczystość odsłonięcia pomnika Wł. St. Reymonta, laureata literackiej Nagrody Nobla.
W 75. rocznicę śmierci pisarza radomszczanie oddali hołd i szacunek wybitnemu Polakowi, który urodził się niedaleko Radomska, w Kobielach Wielkich.
W patriotycznej uroczystości odsłonięcia pomnika brała udział nasza szkoła: uczniowie klas starszych, pp. dyrektor Krystyna Kacprzyk, wicedyrektor Anna Marciniak i nauczycielki polonistki - Lidia Bulińska, Klaudia Mazurek-Kępińska.
Oddelegowani uczniowie klasy VI b złożyli kwiaty pod pomnikiem.
Wszyscy patrzyli z podziwem na dzieło sztuki rzeźbiarza Andrzeja Kołaczyńskiego. Podobała się zarówno prostota, jak i elegancja wykonania marmurowej kolumny, popiersia pisarza i scen z powieści „Chłopi” - płaskorzeźb odlanych z brązu.
Historię budowy pomnika oraz przebieg uroczystości przedstawiła Gazeta Radomszczańska z dnia 7 grudnia 2000 r.

Photo album created with Web Album Generator