piątek, 05 kwietnia 2013

„Złote pióro” po raz dziesiąty, czyli
„Ni stąd, ni zowąd mamy jubileusz…"

W środę 10 kwietnia 2013 r. w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Radomsku odbył się X Międzygimnazjalny Konkurs Ortograficzny „Złote pióro”.
Nasza szkoła od 2003 roku , chcąc dać uczniom szansę sprawdzenia się na polu ortografii , organizuje konkurs ortograficzny dla radomszczańskich gimnazjalistów. Tegoroczna jubileuszowa, ponieważ dziesiąta już edycja, różniła się nieco od poprzednich , ponieważ oprócz dyktanda, które miało wyłonić mistrza ortografii , organizatorki p. Barbara Gnoińska i p. Anna Huber przygotowały coś specjalnego.
Dyktando o tematyce jubileuszowej wywołujące ciepłe wspomnienia było nie lada wyzwaniem , jak zwykle pełnym najtrudniejszych „haczyków”, bowiem jak zwykle „ (…) w każdym z tych tekstów na uczestników czyhały nie byle jakie pułapki. Mówiąc pół poważnie, pół żartobliwie , te dyktanda to nie koszałki – opałki . Raczej istny horror !”
Przedstawiciele poszczególnych siedmiu gimnazjów, wyłonieni w eliminacjach szkolnych , po raz pierwszy wzięli również udział w rywalizacji grupowej, w trzyosobowych składach . Różnorodne gry i zabawy ortograficzne okazały się dla uczniów miłą niespodzianką, ale także solidnym sprawdzianem znajomości zasad ortograficznych . Czy znacie grę towarzyską w głuchy telefon ? Niewinna , dziecięca zabawa okazała się najtrudniejszym zadaniem dla grup. W jak najkrótszym czasie należało w zespołach przekazać tekst wierszyka i go poprawnie zapisać:
Pośród jeżyn o poranku
Świeżą jarzynę zjadł jeż
W przyciasnym różowym ubranku.
„Czy wolisz konsumować perz?”
Jeżyna jest oburzona
I przemawia jak zła żona.

Komisja konkursowa przyznała w tym roku nagrody w dwóch kategoriach: indywidualnej po sprawdzeniu dyktanda oraz zespołowej po ocenie dziewięciu zadań . I miejsce i „złote pióro” zdobyła uczennica Klaudia Jaguścik z PG nr 2, II miejsceDaniel Ślifirski z PG nr 1, III miejsce - Adrianna Franczyk z PG nr 3, wyróżnienie – Katarzyna Zielińska z PG nr 1.
W rywalizacji zespołowej: I miejsce zajęło PG nr 5, II miejsce - PG nr 1 , III miejsce PG nr 2. Gratulujemy!
Oprócz gratulacji laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Urząd Miasta Radomska i firmę Ball Packaging Europe , a laureatka I miejsca stała się posiadaczką wiecznego pióra marki Parker, które również zakupiła firma Ball Packaging Europe.
Przy okazji jubileuszu dziękujemy wszystkim nauczycielom polonistom, którzy przez te dziesięć lat przygotowywali uczniów do zmagań w tej trudnej, ale ważnej dziedzinie jaką jest polska ortografia.