wtorek, 14 maja 2013. Autorzy: Bożena Wieloch

Z wizytą u Ciumków

Co kryje się pod tym zagadkowym tytułem rozszyfrujecie po przeczytaniu tego tekstu. Wiaże się on z udziałem naszych uczniów w konkursie poświęconym twórczości Pawła Beręsewicza.

Książki mojego dzieciństwa to hasło przewodnie tego konkursu czytelniczo- plastycznego organizowanego w PSP nr 5 w Radomsku.Jak każdy, tego rodzaju, konkurs rozwija on wyobraźnię i wrażliwość estetyczną, a przede wszystkim sprzyja rozwojowi zainteresowań twórczością różnych pisarzy.

Kolejna edycja konkursu odbyła się 9 maja 2013 r. w PSP nr 5 w Radomsku, naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VI b: Martyna Morawska i Milena Dygudaj.

Uczestnicy musieli zmierzyć się z rozwiązaniem testu ze znajomości utworów Pawła Beręsewicza (Ciumkowe historie, Wielka wyprawa Ciumków), odpowiedzieć na liczne dość trudne pytania, a następnie udekorować urodzinowy tort.

Kim jest Paweł Beręsewicz? Pewnie dla wielu to postać anonimowa, więc warto choć kilka słów napisać na jego temat. A może zachęci to do sięgnięcia po wspaniałe historie dotyczące rodziny Ciumków?

Pisarz urodził się w 1970 roku w Warszawie. Jestem autorem, powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci, a także tłumaczem i leksykografem. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Przez pewien czas uczył angielskiego w warszawskim liceum im. Reytana.

Od 2004 roku współpracuje z krakowskim wydawnictwem „Skrzat”. Nakładem tego wydawnictwa ukazała się między innymi seria książek o rodzinie Ciumków oraz powieść Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek. Od 2007 roku wydaje również w łódzkim wydawnictwie „Literatura”. Owocem tej współpracy są między innymi Tajemnica człowieka z blizną, Kiedy chodziłem z Julką Maj oraz Wszystkie Lajki Marczuka. Jego książki były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w prestiżowych konkursach literackich.

Zachęcamy gorąco do lektury książek tegoż pisarza. Przeczytajcie, naprawdę warto!