czwartek, 6 czerwca 2013. Autor: Anna Huber

I MIEJSCE BASI CIOSK
W KONKURSIE LITERACKIM
XIV RADOMSZCZAŃSKICH DNI RODZINY

Z okazji XIV RADOMSZCZAŃSKICH DNI RODZINY, które odbywały się w tym roku pod hasłem: Godność macierzyństwa, w Miejskiej Bibliotece Publicznej dnia 28 maja nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu literackiego dla młodzieży. Na konkurs wpłynęło 25 prac uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnychz całego powiatu. Mieli okazję podzielić się w nich swoimi przemyśleniami i uwagami miedzy innymi na temat godności współczesnej kobiety czy wychowania młodzieży. Nagrody wręczali laureatom ks. abp dr Wacław Depo Metropolita Częstochowski i Prezydent Miasta Radomsko Anna Milczanowska.

Zdobywcą I nagrody została uczennica naszej szkoły Barbara Ciosk z klasy IA przygotowana przez p. Annę Huber, a Filip Pettersson z klasy IIA zgłoszony przez tego samego nauczyciela otrzymał wyróżnienie. Oboje wybrali temat: „Młodzieży potrzeba bardziej przykładów niż krytyki” (Joseph Joubert). "Ustosunkuj się do wypowiedzi francuskiego myśliciela odnośnie ważności wzorców osobowych w wychowaniu młodzieży we współczesnym świecie." W swoim esejach zawarli wiele interesujących spostrzeżeń na temat tego, jaki ślad w dziecku pozostawiają dorośli, przede wszystkim rodzice, popierając je przykładami również z własnego życia. Pobudzają do refleksji słowa z pracy laureatki: „W okresie dojrzewania człowiek jest najbardziej podatny na zmiany, dlatego właśnie wtedy można wpoić mu pozytywne wzorce i postawy, a uważam, że w wychowaniu bardziej sprawdza się dobry przykład niż krytyka.”