poniedziałek, 19 listopada 2012. Autor: Małgorzata Litwińska

„ŚNIADANIE DAJE MOC”

Dnia 8 listopada 2012 roku uczniowie klasy
III a
przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „ŚNIADANIE DAJE MOC”. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.

To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego organizatorzy akcji pragnęli zapoczątkować w Polsce, obchody 8 listopada jako Dnia Zdrowego Śniadania.

Śniadanie zostało zorganizowane przez wychowawcę klasy p. Małgorzatę Litwińską, we współpracy z rodzicami, którzy bardzo zaangażowali się w przygotowanie zdrowego, pożywnego śniadania. Przygotowali własnoręcznie pieczony chleb, soki z marchwi, jabłek, sałatki owocowe i warzywne, jajecznicę J– śniadanie naprawdę było bardzo pożywne i smaczne. Jedna z mam – p. Anna Drzewowska – lekarz internista - przygotowała dla uczniów ciekawą pogadankę na temat zdrowego odżywiania, wspartą interesującą prezentacją multimedialną.

Wychowawca klasy III a p. M. Litwińska ogłosiła także konkurs na wiersz o tematyce zdrowotnej. Do konkursu przystąpiły trzy uczennice klasy III a: Aleksandra Drzewowska, Daria Kaczorowska i Olga Kipigroch. Uczennice ułożyły i zaprezentowały swoje wiersze, a zgromadzone Jury – uczniowie klasy III a , oraz rodzice przygotowujący śniadanie, zadecydowało o wygranej. I miejsce w konkursie zdobyła Olga Kipigroch, II miejsce – Aleksandra Drzewowska, III miejsce – Daria Kaczorowska.

Oto ich wiersze:

Pewna Kasia jeść chipsy lubiła, chociaż słaba po nich była.
Na śniadanie, na kolację i na obiad zresztą też, Kasia chciała chipsy jeść
Kiedy Kasia spać chodziła, to o słodyczach i chipsach śniła.
Tata Kasi tak powiada: „Któż to tyle chipsów zjada?”
Mama łapie się za głowę: „Przecież chipsy są niezdrowe!”
Kasia słuchać rad nie chciała, mnóstwo chipsów wciąż zjadała.
Dnia pewnego w zawodach wystartowała i nadzieję wygrać miała.
Lecz meta jeszcze daleko była, kiedy Kasia siły straciła!
Wtedy Kasia zrozumiała, że niezdrowo się odżywiała.
Owoce zaczęła jeść i jarzyny , gdyż są to prawdziwe witaminy!

Autor: Olga Kipigroch - I miejsce w konkursie na wiersz o tematyce zdrowotnej.

Jeśli chcesz być zdrowy i nie sprawiać kłopotu mamie
Jedź codziennie zdrowe śniadanie.
Kubek mleka i do tego łyżka miodu słodziutkiego
Uspokaja i od rana czuję się niepokonana.
Jedz chrupiącą marchewkę i brokuły
A w zamian urosną Ci muskuły
Warzywa, ser, razowy chleb
I zdrowe śniadanie jest the best!

Autor: Aleksandra Drzewowska - II miejsce w konkursie na wiersz o tematyce zdrowotnej.

Uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy, oraz nagrody ufundowane przez rodziców.

Na śniadaniu gościliśmy także przedstawicieli mediów – telewizję lokalną NTL, co przyczyniło się do propagowania akcji w środowisku miejskim.

Akcja „Śniadanie daje moc” z pewnością przyczyniła się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.

Organizator akcji:
Małgorzata Litwińska >