piątek, 26 listopada 2012. Autor: Bożena Wieloch

„Nie ma dzieci, są ludzie”

Słowa te przywołują na myśl Janusza Korczaka, wybitnego pedagoga, lekarza, a zarazem autora poczytnych utworów dla dzieci. Ten wielki człowiek dowodził, że dziecko jest osobą, jest człowiekiem tu i teraz, ma swoją godność oraz swoje prawa. Jego postać i życie pozwalają  lepiej poznać, zrozumieć i mądrzej wychować dzieci. Tak wiele możemy się  nauczyć od tego ambasadora najmłodszych.

Rok 2012 obfituje w różne wydarzenia kulturalne poświęcone właśnie tej postaci. 21 listopada w Miejskim Domu Kultury odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego pt. "Jak kochać dziecko, czyli pod skrzydłem życzliwości". Wzięli w niej udział również uczniowie i nauczyciele naszej szkoły( klasa III c PG nr 1 oraz ich opiekunowie p. Bożena Wieloch, p. Anna Nowicka – Grzęda). W ramach projektu  obejrzeliśmy spektakl teatralny pt. „Z głębokości wołam”. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1 w Łodzi. Młodzi aktorzy w sposób niezwykle spontaniczny, a jednocześnie profesjonalny, przybliżyli sylwetkę Pana Doktora z ulicy Krochmalnej. Spektakl złożony był z licznych scenek z życia Janusza Korczaka przeplatanych jednocześnie inscenizacją , jednego z najpopularniejszych utworów niezwykłego pisarza, tj. Króla Maciusia Pierwszego. Wzruszający występ uczniów ukazał wielką miłość Starego Doktora  do dzieci, jego troskę i olbrzymie poświęcenie. Oprócz przedstawienia mogliśmy wysłuchać wzruszających listów pisanych przez uczniów do Pana Doktora oraz obejrzeć prezentację multimedialną pokazującą przeogromną życzliwość Korczaka do dzieci i analogicznie wielkie serce, ale już współczesnych wychowawców.

Autor: Bożena Wieloch