Menu górne

Imieniny  W lipcu odbędą się:  Imieniny  Wakacje :)
menu

Menu główne

 menu
 Najważniejsze imprezy szkolne

Najważniejsze
imprezy szkolneFestiwal
Hej Panie Jezu 2017
Wyniki

Fotografie

FilmyMiędzygimnazjalny
Konkurs Literacki
 Jan Paweł II-Papież
Wszech CzasówModa na dobre maniery

Konkurs organizowany
przez szkolną bibliotekę
dla klas V PSP1
i klas I PG1

Kliknij i przeczytaj
 Media szkolne

Media szkolneNasze filmy na YOUTUBEGazetka Jedyneczka


 Współpraca z instytucjami lokalnymi i krajowymi

Współpraca z instytucjami lokalnymi i krajowymiPROMOCJA ZDROWEGO
STYLU ŻYCIAFundacja
Dziewczynka z ZapałkamiWspółpraca
ze środowiskiem lokalnym
menu

Ważne rocznice
i międzynarodowe dni


Najważniejsze linki zewnętrzne

Najważniejsze linki zewnętrzneBiuletyn
Informacji Publicznej
Stowarzyszenie
Teatr ŹródłoZNOSIMY BARIERY
OTWIERAMY
DRZWI KARIERYProgram Comenius

Współpraca z Lincoln

Cooperation with Lincoln

Family MattersOFICJALNA
STRONA MIASTA
 Nowa strona 1

Licznik odwiedzin

Odwiedziło naszą stronę

19279

osób

 Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 1 w Radomsku

Strona główna »

Rok szkolny 2009/2010

poniedziałek, 21.06.2010

Wybory wygrał Kuba

W poniedziałek 21 czerwca 2010 roku odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego PSP nr 1 im. Bolesława Chrobrego. Wygrał je Jakub Jagiełło, uczeń klasy V b. Kuba będzie kierował samorządem w roku szkolnym 2010/2011. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa i życzymy samych sukcesów.
Wyniki wyborów:
Jakub Jagiełło - liczba głosów 81 (65%)
Jakub Frankowski - 16 (13%)
Bartłomiej Saternus - 11 (9%)
Kinga Pietras - 7 (6%)
Marta Mucha - 5 (4%)
Barabara Ciosk - 4 (3%)

piątek, 18.06.2010. Autor: Ewa Pierzak

Obóz integracyjny w Zakopanem

Pobyt dzieci na obozie integracyjnym w Zakopanem w dniach 31.05.-04.06.2010 r. przebiegł zgodnie z planem. Mieszkaliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym Kolejarz położonym w centrum Zakopanego, zaledwie 5 min od Krupówek, w pokojach 2-osobowych z pełnym węzłem sanitarnym. Wyżywienie zostało wzbogacone o wartości zdrowotne. Posiłki były urozmaicone, smaczne i obfite, oparte na domowej kuchni.
Przygotowany program został zrealizowany w całości, ze szczególnym uwzględnieniem zmniejszania barier uczniów niepełnosprawnych związanych z funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej, kształtowania umiejętności społecznych, odpowiedzialności za innych oraz profilaktyki zdrowotnej i edukacji ekologicznej. Rozkład zajęć pozwalał wdrażać dzieci do samodzielności. Uczniowie chętnie uczestniczyli w wycieczkach krajoznawczych oraz w warsztatach wspomagających ich rozwój psychofizyczny. Przeprowadzono wiele ciekawych zajęć terapeutycznych oraz profilaktyczno-edukacyjnych wykorzystując program Spójrz inaczej czy techniki plastyczne np. decoupage.
Uczestnicy aktywnie wypoczywali spacerując po górskich szlakach turystycznych m. in. w Dolinie Kościeliskiej, Jaskini Mroźnej. Wiele radości sprawił dzieciom przejazd bryczkami do Morskiego Oka, wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch, park linowy na Gubałówce czy przejazd wyciągiem krzesełkowym na skocznię narciarską. Ponadto zwiedziły wiele ciekawych zakątków naszego kraju: Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnię Soli w Wieliczce, Park Miniatur w Inwałdzie, Tatrzański Park Narodowy.
Uczniowie poznali elementy krajobrazu górskiego, nauczyli się postrzegać środowisko przyrodnicze wszystkimi zmysłami. Dodatkową atrakcją była projekcja filmu, ukazującego niektóre z najistotniejszych zagrożeń, przed jakimi stoi obecnie nasza planeta, „SOS dla Planety„ w najnowszej technologii 5D. Stereoskopowy obraz wyświetlany na polaryzacyjnym ekranie oglądany przez specjalne okulary stworzył wrażenie realistycznego trójwymiaru, dźwięk, ruch, dotyk, woda, wiatr, śnieg, zapach oraz efekty specjalne, dały wrażenie uczestniczenia w akcji filmu.
Dzięki realizacji projektu UE Znosimy bariery – otwieramy drzwi kariery 25 uczniów w tym 9 niepełnosprawnych uczestniczyło w kilkudniowym samodzielnym wyjeździe, wielu z nich po raz pierwszy zobaczyła góry. Wyjazd pozwolił na kreowanie sytuacji dających możliwość twórczego rozwoju dzieci, doskonalenie relacji interpersonalnych, empatii, tolerancji, współpracy w grupie oraz kształtowanie postaw proekologicznych.
Pobyt na obozie bardzo się podobał. Żal było wracać do domu. Do Radomska pełni niezapomnianych wrażeń uczniowie przyjechali wieczorem 4 czerwca 2010.

środa, 16.06.2010. Autor: Małgorzata Litwińska

ZIELONA SZKOŁA

Nareszcie wakacje. Kończy się ten rok szkolny. My uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Bolesława Chrobrego w Radomsku mile wspominamy wszystkie imprezy organizowane w tym roku szkolnym. Jedną z nich była ZIELONA SZKOŁA, odbywająca się w dniach od 24 do 28 maja 2010 roku w Mrzeżynie. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IA, IB, IC, IIB i IIIA pod opieką pań: Anny Kaliszyk, Katarzyny Karkoszki, Marzeny Lory, Wioletty Ruszkiewicz i Małgorzaty Litwińskiej.
Mieszkaliśmy w ośrodku wczasowym „KOTWICA” położonym w centrum Mrzeżyna.
W tym roku mieliśmy szczęście do pogody, która umożliwiła nam zwiedzanie Pomorza Zachodniego. Oprócz pieszych wycieczek po okolicy, zwiedziliśmy Międzyzdroje z Promenadą Gwiazd, Gabinetem Figur Woskowych i przepięknym Molo sięgającym 395m w morze, oraz Kołobrzeg. Przeżyliśmy na własnej skórze Piracką Przygodę – braliśmy udział w programie opartym na starych tradycyjnych, żeglarskich zabawach w formie konkursów, oprawionych muzyką folkową i szantami. Piracka Przygoda prowadzona była przez dowcipnych piratów, którzy dostarczyli nam niezapomnianych wrażeń.
Ciekawą atrakcją był rejs statkiem wycieczkowym po morzu. Naszej uwadze nie umknęła także latarnia morska w Niechorzu. Wspinaczka po schodach opłacała się, gdyż przepiękny widok Bałtyku na długo zapadł w naszej pamięci.
Rozstrzygnięty został także konkurs na „Rzeźbę z piasku”, którego uczestnicy otrzymali cenne nagrody.
Po całodniowych trudach nie zabrakło nam sił na wspólną zabawę na wieczornych dyskotekach, oraz na śpiewy przy ognisku i pieczenie kiełbasek.
Wracające do Radomska autokary rozbrzmiewały śpiewem uczniów, przygotowujących się do występu na szkolnym Festynie z okazji Dni Rodziny. Po powrocie do Radomska stęsknieni rodzice przywitali nas burzą oklasków i śpiewem. Po tak wielu atrakcjach, mile spędzonych chwilach i przywiezionych wielu pamiątkach, już marzymy o następnej ZIELONEJ SZKOLE która , mamy nadzieję, odbędzie się w nowym roku szkolnym.

środa, 16.06.2010. Autor: Kamila Krej

III rajd pieszy
po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Godzina 8.51 lekko podenerwowani uczestnicy wsiadają do pociągu, który zawozi do nas do Zawiercia. Tam w pierwszym napotkanym sklepie przepakowujemy się oraz kupujemy lody. Bo jakby inaczej mógłby zacząć się ten rajd ? Wchodzimy do lasu. Atakuje nas chmura komarów. Wyciągnęliśmy spreje i się nimi popsikaliśmy. Pani dyrektor oznajmia nam, że ma kanapkę z jajkiem. Idziemy dalej.
„Łabdabdibidułabdab…ooo.. ja najchętniej bym cię zjadła” - zaśpiewałyśmy na prośbę p. Biedrzyckiej. Kolejny postój. Wojna na szyszki. Zaczynamy zbierać korki od butelek. Popas obok zamku w Ogrodzieńcu. Stoimy na skale. Pomachaliśmy pilnującym nasze plecaki. Dochodzimy do naszego miejsca noclegu - Fermy Strusi Amerykańskich. Umyci i najedzeni słuchamy o strusiach i za chwile je karmimy. Idziemy do sklepu krokiem poloneza. Odkładamy jedzenie do pokoi i zaczynamy grać w liska oraz klaskankę do zmroku.
Śniadanie. P. Biedrzycka z p. Walochem robią jajecznice ze strusich jaj. 35o stopni w cieniu.  Wchodzimy do lasu. Na szlaku leżą połamane drzewa- istna puszcza Kambodżańska. Któryś postój z rzędu. Na widok zraszacza wszystkim zaśmiały się oczy. Uprzejmy pan ogrodnik pozwolił nam się przy nim ochłodzić. W dalszej drodze Monice pląta się język. „Gawarisz paruszki” - tekstem rajdu. Głodni, zmęczeni trafiamy do naszego miejsca noclegu w Rzędkowicach. Szybki prysznic i jemy bardzo dobry obiad. Chwila przerwy
i wszyscy spotykamy się w altanie. Nauczyciele uczą nas grać w Mafię.. Kamil ”Młody Calgon” dostał przydomek Srojtek. Najlepsi mafiozi to P. Waloch, Ala i Kamila. Gra wciąga nas tak bardzo, że bawimy się w nią do 22.00. Przebrane dziewczyny w pidżamce idą pooglądać telewizje do chłopaków. Niestety zajęły one całe łóżko i Kuba postanowił spać na szafce. Pobudka 7.30. Ostatnie zdjęcie z ghospodynią i wyruszamy dalej. Weszliśmy na górę Zborów. Wietrzymy się i idziemy. Puszcza Kambodżańska C.D. Kamila rozcięła sobie nogę, p. Biedrzycka złamała kość w stopie. Załadowaliśmy panią na autostop i następnym razem spotkaliśmy się z nią w Mirowie. Stamtąd przyjechał po nas bus. Po drodze pojechaliśmy pomoczyć nogi w Sanktuarium w Leśniowie oraz ostatni popas w Mc Donald’s. Mimo małej przestrzeni życiowej w busie, było bardzo wesoło.
Muszę dodać, że pamiętamy o daniu, które obiecał nam p. Waloch- Makagula (…, jajka i cebula). Na koniec musimy pochwalić się ilością zebranych korków: całe 127. ;).

poniedziałek, 14.06.2010. Autor: Biblioteka szkolna

JAK CZYTALIŚMY?

Przedstawiamy stan Waszego czytelnictwa w roku szkolnym 2009/2010:
KLASY I-III PSP::
• I a - średnia wypożycznonych książek - 11,4
• I b - średnia wypożycznonych książek - 7,1
• I c - średnia wypożycznonych książek - 4,7
• II a - średnia wypożycznonych książek - 11,6
• II b - średnia wypożycznonych książek - 24 - I miejsce
• III a - średnia wypożycznonych książek - 12,5
• III b - średnia wypożycznonych książek - 10,4
• III c - średnia wypożycznonych książek - 7,8
KLASY IV-VI PSP:
• IV a - średnia wypożycznonych książek - 5,1
• IV b - średnia wypożycznonych książek - 5,7 – I miejsce
• IV c - średnia wypożycznonych książek - 5,3
• V a - średnia wypożycznonych książek - 3,3
• V b - średnia wypożycznonych książek - 2,6
• V c - średnia wypożycznonych książek - 4,8
• VI a - średnia wypożycznonych książek - 5,7 – I miejsce
• VI b - średnia wypożycznonych książek - 2,6
• VI c - średnia wypożycznonych książek - 2,1
KLASY I-III PG:
• I A - średnia wypożycznonych książek - 5,2
• I B - średnia wypożycznonych książek - 5,1
• I C - średnia wypożycznonych książek - 6 – I miejsce
• II A - średnia wypożycznonych książek - 4,5
• II B - średnia wypożycznonych książek - 3,9
• II C - średnia wypożycznonych książek - 3,5
• III A - średnia wypożycznonych książek - 2,8
• III B - średnia wypożycznonych książek - 4,5
• III C - średnia wypożycznonych książek - 4,7
Szczególne gratulacje składamy klasie II b (wych. p. W. Ruszkiewicz), która uzyskała najlepszy wynik spośród wszystkich klas PSP i PG nr 1.
II b pozostawiła inne klasy daleko w tyle osiągając średnią wypożyczeń 24 książki na jednego ucznia. Następny wynik to średnia 12,5, którą osiągnęli uczniowie kl. III a (wych. M. Litwińska).

czwartek, 10.06.2010. Autor: Anna Piątkiewicz

„Rodzina w oczach dziecka”

Dnia 10 czerwca 2010 roku w ZSG nr 1 w ramach XI Radomszczańskich Dni Rodziny odbyła się debata pt. „Rodzina w oczach dziecka”. Uczestniczyli w niej uczniowie naszej szkoły, goście z zaprzyjaźnionego angielskiego miasta Lincoln, uczniowie PG 6, rodzice, przedstawiciele Urzędu Miasta, dyrekcja szkoły oraz nauczyciele.
Cele debaty:
• integracja rodzin społeczności lokalnej i uczniowskiej,
• promowanie szkoły jako instytucji przyjaznej rodzinie,
• umiejętność rozwiązywania problemów.

czwartek, 10.06.2010

Ruszyła Kampania Wyborcza

21 czerwca 2010 roku odbędą się wybory do Samorządu Uczniowskiego Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1. Uczniowie klas IV-V PSP 1 wybiorą wówczas swojego przewodniczącego, który przez rok szkolny 2010/2011 będzie kierował wszystkimi pracami i inicjatywami samorządu, a także organizował imprezy oraz pośredniczył w kontaktach między dyrekcją i nauczycielami. Pierwszy, który rozpoczął swoją kampanię jest Jakub Jagiełło.
Jakub Jagiełło, jest uczniem klasy V b. Uzyskuje bardzo dobre wyniki w nauce oraz wzorowo wypełnia swoje obowiązki. Aktywnie bierze udział w pracach swojej klasy oraz szkoły. Do największych swoich sukcesów może zaliczyć:
- III miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Sztafetach Pływackich,
- I miejsce w szkolnym konkursie Moda na dobre maniery,
- II miejsce w szkolnym konkursie Odkryjmy rycerskie czyny Bolesława Chrobrego.
Program Wyborczy Jakuba Jagiełło:
- GDY MNIE WYBIERZESZ:
- POSTARAM SIĘ O WIĘCEJ ZABAWNYCH DNI W SZKOLE
- WYSŁUCHAM KAŻDEJ WASZEJ ROZSĄDNEJ PROPOZYCJI
- POSTARAM SIĘ SPEŁNIĆ WASZE PODANE PROPOZYCJE
- BĘDĘ STARAĆ SIĘ O ROZMAITE WYCIECZKI

czwartek, 10.06.2010

1 czerwca 2010 roku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Radomsku otrzymała certyfikat Polskiego Towarzystwa Dyslekcji za realizację w roku szkolnym 2009/2010 Programu Edukacyjno-Terapeutycznego ORTOGRAFFITI.

wtorek, 08.06.2010

9 czerwca 2010 roku Miejski Dom Kultury w Radomsku nadał Zespołowi Szkolno-Gimnazjalnemu dyplom za systematyczny udział w koncertach w ramach cyklu "Spotkania z muzyką", który był realizowany w roku szkolnym 2009/2010.

wtorek, 08.06.2010

„Dziękujemy za Twoje Amen”

Drugiego dnia każdego miesiąca w klasztorze oo. Franciszkanów w Radomsku odbywają się czuwania modlitewne o rychłą beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II. Przebiegają one pod hasłem „Dziękujemy za Twoje Amen”. W tym miesiącu były one bardzo uroczyste ponieważ przypadały na Radomszczańskie Dni Rodziny. W okolicznościowym koncercie wystąpili: Zespół „Ichtis” pod kierownictwem Barbary Chutkiewicz, Miejski Teatr Źródło, Szkolny Teatr Źródełko Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 oraz nauczyciele z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II – Arkadiusz Chybalski, Elżbieta Duda-Fajkowska, Renata Łabińska-Kociołek, Magdalena Zastawna, Bożena Wieloch, Danuta Zawadzka. Całość wyreżyserowała Danuta Zawadzka.

wtorek, 1.06.2010. Autor: Elżbieta Duda-Fajkowska

Maciej Orłoś w Radomsku

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku w ramach Tygodnia Bibliotek przygotowała dla nas bardzo miłą niespodziankę. Zaprosiła w swoje gościnne progi MACIEJA ORŁOSIA – znanego dziennikarza Telewizji Polskiej.
Tak więc w deszczowy piątek (14.05.10 r.) uczniowie z klasy 0 i II b naszej szkoły wyruszyli na spotkanie z „panem z telewizji”.
Dziennikarz i jednocześnie autor dwóch książek dla dzieci przyjechał do Radomska porozmawiać o książkach i czytaniu.
Bardzo skutecznie zachęcał do wypowiadania się na temat spędzania wolnego czasu, przekonywał dzieci i rodziców do wspólnego czytania. Na koniec spotkania dzieci wcieliły się w rolę dziennikarzy i zadawały gościowi pytania. Każdy uczestnik miał szansę zdobycia autografu Macieja Orłosia.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej za zorganizowanie wspaniałego spotkania.

wtorek, 1.06.2010. Autor: Bożena Wieloch

„I hopsasa! I tralala!
Jedynka dzisiaj festyn ma…”

Taki oto refren towarzyszył majowemu festynowi zorganizowanemu w naszej szkole w dniu 29 maja. Świadczy on o radosnej atmosferze towarzyszącej majowemu świętowaniu.
I rzeczywiście tak było.
Ostatnio modne są szkolne święta i festyny, wzorem collegeów amerykańskich i szkół zachodnioeuropejskich, moda ta przyjęła się i u nas, i dobrze, szkoła ma okazję zaprezentować swój dorobek, poprzez kiermasze i loterie uzbierać pieniądze na wiele szczytnych szkolnych celów.
Drugi Festyn Wiosenny rozpoczęli: p. dyr. Marek Sobczyk i p. dyr. Agnieszka Biedrzycka. Słowami pełnymi ciepła i serdeczności zaprosili wszystkich zebranych do wspólnej zabawy i korzystania z atrakcji przygotowanych wspólnymi siłami dyrekcji, nauczycieli, personelu, rodziców uczniów uczęszczających do PSP nr 1 i PG nr 1 oraz sponsorów. Bez tej współpracy, wzajemnej życzliwości niemożliwym byłoby zorganizowanie tego typu imprezy.
Czego tu nie było, własne uczniowskie wyroby pamiątkarskie i zdobnicze, w tym oryginalne własne wypieki, najsmaczniejsze ciasta i ciasteczka, lody, gofry, pizza, popcorn, soki przygotowywane z najświeższych owoców, loterie( wśród nagród- markowy rower górski i wiele innych cennych przedmiotów). Oprócz tego występy solistów, pokazy taneczne, recytatorskie. Był także salon fryzjerski i lansowane przez uczniów kreacje fryzur. Nową fryzurę można było uwiecznić w trwalszej formie dzięki uprzejmości p. Renaty Łabińskiej- Kociołek, która w szybkim tempie szkicowała portrety wszystkim zainteresowanym. Uczniowie podstawówki i gimnazjum prezentowali: śpiew, taniec, recytację, wszystko na najwyższym poziomie.
Młodzi aktorzy odegrali spektakle: ,,Czerwony Kapturek”, Kopciuszek ,, Król Lul". Soliści zaprezentowali się w przeróżnym repertuarze, a uczniowie klasy zero pięknie zatańczyli krakowiaka. Falę uśmiechów wywołała piosenka, w której jedna z uczennic kształcenia zintegrowanego wyśpiewała swojej mamie: ”oj mamo, mamo, chcę wiedzieć, czym jest miłość?”. Cóż różnie bywa i w tak młodym wieku!
Wszyscy występujący udowodnili, iż talentu artystycznego im nie brakuje. Dla miłośników sportu w hali odbyły się zawody piłki siatkowej. Dużym powodzeniem cieszyły się także przejażdżki na kucykach. Można też było wsiąść do policyjnego radiowozu czy wozu strażackiego, by choć raz wcielić się w rolę policjanta czy tez strażaka i poczuć charakterystyczną dla tych profesji adrenalinę. Atrakcji nie brakowało, kiedy kończył się jakiś występ na głównej scenie, prowadzący imprezę p. Danuta Zawadzka, zapraszała gości w pozostałe miejsca festynowej zabawy. Po przygotowanych pokazach kolejne koncerty, a w międzyczasie możliwość skorzystania z kuchni polowej, kiełbaski z grilla lub chociażby kromki chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Dla najmłodszych ruch na świeżym powietrzu kompensował kalorie, zaś trampolina i sumo przez cały czas trwania festynu przeżywały oblężenie. Jednak największą niespodzianką sprawiła sama pogoda, po deszczowych dniach wreszcie zaświeciło słońce i zrobiło się bardzo ciepło. Dla organizatorów plenerowych imprez rzecz najważniejsza, decydująca o frekwencji. Ta, zaś rosła z godziny na godzinę, ci, co szkołę odwiedzili na pewno nie żałują swojej decyzji. Jedno z pewnością można stwierdzić, że cele imprezy, jaką była rodzinna integracja zostały osiągnięte. Imponująca lista sponsorów utwierdza w przekonaniu, że kolejne festyny odbywające się w Szkole przy ulicy Piastowskiej będą nie mniej okazałe. Dziękujemy dyrekcji, wychowawcom, rodzicom i uczniom za piękną imprezę, wzorową organizację, ciekawe wystawy, za wiele atrakcji Do zobaczenia za rok.

niedziela, 30.05.2010. Autor: Bożena Wieloch

Międzygimnazjalnego Konkursu Literackiego Jan Paweł II- Papież Wszech Czasów.

Wy jesteście przyszłością świata!
Wy jesteście nadzieją Kościoła!
Wy jesteście moją nadzieją!

W dniu 18 maja nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie VIII edycji Międzygimnazjalnego Konkursu Literackiego Jan Paweł II- Papież Wszech Czasów.
W pięknie udekorowanej pracowni polonistycznej zgromadzili się wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami, byli wśród nich nie tylko uczniowie radomszczańskich gimnazjów, ale także tych spoza granic administracyjnych miasta. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem pana dyrektora Marka Sobczyka, wyraził on swoje zadowolenie z kultywowania tradycji literackiej i wiedzy o patronie naszego gimnazjum. Pięknym akcentem dnia stało się złożenie kwiatów pod ścianą Patrona. To wyraz naszej pamięci o Dniu Urodzin wielkiego rodaka. Montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez uczniów klasy IIIc i Ic, uatrakcyjnił część poprzedzającą ważny finał. Wielkie wrażenie wywarł na zebranych śpiew pani Elżbiety Dudy - Fajkowskiej i recytacja niektórych tekstów lirycznych w wykonaniu uczennic.
Dziękujemy Dyrekcji Szkoły i Radzie Rodziców za finansowe wsparcie uroczystości.
A oto wyniki konkursu:
I miejsce: Mateusz Krupa (PG Strzelce Małe)
II miejsce: Maciej Gala (PG Gomunice)
III miejsce: Weronika Fryś (PG nr 2)
Wyróżnienia:
Liwia Krawczyk (PG nr 6)
Aleksandra Kluszczyńska (PG Strzelce Małe)
Warto przypomnieć fragmenty niektórych utworów Karola Wojtyły. To one są inspiracją do powstania twórczych prac literackich. Poezja to przecież mowa serca, poprzez którą wyrażamy siebie. Starajmy się brać wzór z naszego wielkiego Patrona. Zadajcie sobie trud, by odszukać z  jakiego  zbioru pochodzi liryk i jaki jest jego tytuł?
Kiedy smutek się zmiesza z wieczorem -
- podobne do siebie są z barw -
razem stają się dziwnym napojem,
który z lękiem nachylam do warg.
Więc, ażeby w tym niepokoju
nie pozostawiać mnie samego,
odjąłeś grozę wieczoru,
dałeś wieczności smak chleba.
Gdy z bezmiaru wyłaniałeś czas
i opierałeś się na przeciwnym brzegu,
usłyszałeś daleki mój płacz,
i od wieków wiedziałeś, dlaczego.
Wiedziałeś, że takiej tęsknoty,
która raz się napiła z Twych ócz,
nie nasycą słoneczne zachwyty,
lecz rozkrwawią jak brzegi róż.
Cóż Ci oddam za tę bliskość,
którą w takim rozniecasz bezmiarze,
jak ogniska,
jak serca w równowadze -
Cóż Ci oddam za tę poufałość,
którą w dziecięcym spojrzeniu
nawiązujesz, a kończysz chwałą
nieosmuconą w odcieniu -
Cóż ci oddam za tę bezbronność,
która nie skąpi mi dnia –
przecież Ci, Panie, nie wolno
ufać takiemu jak ja.
Jakże odwdzięczę morzu, że fale jego ciche
wychodzą,  aby szukać moich codziennych zabłąkań?
Jakże odwdzięczę słońcu, że zachód mnie nie odpycha,
że wieczór i poranek niedługa dzieli rozłąka?
O Panie, przebacz mej myśli, że nie dość jeszcze miłuje,
przebacz miłości Mej, Panie, że tak strasznie przykuta do myśli
że chłodnym myślom, jak nurt, Ciebie odejmuje
i nie ogarnia płonącym ogniskiem.
Ale przyjmij, Panie, ten podziw, który się w sercu zrywa,
jak zrywa się potok w swym źródle –
- znak, że stamtąd przypłynie żar -
i nie odtrącaj, Panie, nawet tego chłodnego podziwu,
który nasycisz kiedyś kamieniem płonącym u warg –
I nie odtrącaj, Panie, mojego podziwu,
który jest niczym dla Ciebie,
bo Cały jesteś w Sobie,
ale dla mnie teraz jest wszystkim,
strumieniem, co brzegi rozrywa
nim oceanom niezmiernym tęsknotę swoją wypowie.

piątek, 28.05.2010

Serdeczne podziękowania dla sponsorów, którzy wsparli nasz festyn

ALL-ANT – Producent Anten Telewizyjnych; Aneta i Grzegorz Wolscy; Apteka „Piastowska”; Apteka Rodzinna ul. Krakowska 82; Arpis; AUTO KOMIS - KWIECIEŃ BLOK DOBRYSZYCE; Ball Packaging Europe; Bar EGIPCJANKA I; Butik your new style; EURO-FRYZ Studio fryzjerskie; FAMEG Sp z o.o.; Firma „PIK”; Firma „ZENMAR” Restauracja Arkadia; Firma Handlowo-Usługowa "DOBAJ”; Firma Korner; FUKS Rafał Ujma; Gabinet stomatologiczny A.Paluch; GALERIA ROZMAITOŚCI; Handel Detaliczny Zofia Trzeciak; Handel Hurtowy i Detaliczny Art. Chemicznymi i Papierniczymi - Ewa Leśniewska; Handel Okrężny Gabriel Sęk; IGUANA sklep zoologiczny; Inter Cars S.A. Radomsko; Jagiełło Dorota i Dariusz; Jarosław Barda; Joanna i Jarosław Zarębscy; Kawiarnia CASTELLI; Kino Kinema; Komenda Powiatowa Policji; Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Radomsku; Kopalnia prezentów; Krzewy i Rośliny Ozdobne - Halina i Zbigniew Kierczak; Księgarnia PEGAZ; Maciej Saternus; Majak Elżbieta; MAR-POL masarnia - R.Kaszuwara, T.Ambrozik; Meble Kuchenne "Richard" - Ryszard Wiśniewski; MILO - Longin Mickiewicz; NOMI; Ogrodzenia betonowe – STOLBET Janusz Staniak; Olczyk Edyta i Dariusz; OSM w Radomsku; pani Magdalena Cieślak; PGK; Piekarnia Teresa i August Dobielscy; PIEKARNICTWO-CUKIERNICTWO WIELGOMŁYNY; Pizzeria FARAON; Prywatna Szkola dla dorosłych "Żak" - Adam Nowak, Krzysztof Sudra; Restaturacja "TORI"; Restauracja "Piramida" El-Horany Bassam; Sklep Borsetta; Sklep dziecięcy ZUZIA; Sklep TROLL; Soll-LUX - Bożena Gajewska; STOLBET Ogrodzenia Betonowe - Janusz Stanik; Studio fotograficzne C.Belica & M.Kercz; Tomasz Pukacz; Transport Osób – Marek Piątkiewicz; UNIFAX - Kompleksowa Obsługa Biur; WIKTOR salon sprzętu RTV AGD; Witold Witczak Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego; Zakład Przemysłu Meblarskiego SOMEB - Soczyński Andrzej; Zakład Robót Elektrycznych - Ościk Ryszard; Zakład Stolarski - Soczyński Józef; Zakład Szklarski "Krysztofek”; Zbigniew Kołowrotkiewicz;

środa, 26.05.2010

I miejsce Aleksandry Gabryelczyk

Aleksandra Gabryelczuk z klasy I A Publicznego Gimnazjum nr 1 22 maja 2010 roku brała udział w ogólnopolskim konkursie Tomaszowska Wiosna. Otrzymała nagrodę specjalną za bardzo dobrze wykonany repertuar. Uczennicę przygotowała pani mgr Małgorzarta Siarka.

środa, 26.05.2010. Autorzy: Anna Nowicka-Grzęda i Elżbieta Duda-Fajkowska

Spotkanie z Martą Fox

Wrażliwa, niebanalna i wyjątkowa to słowa, które przychodzą na myśl o Marcie Fox po spotkaniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną 13 maja 2010 roku.
Wzięli w nim udział, m.in. uczniowie naszego gimnazjum. Spotkanie stało się szansą poznania pisarki od tej innej, bardziej osobistej strony. Każdy kontakt z twórcą ubogaca nas niesamowicie i daje okazję do empirycznego poszerzenia wiedzy.
Zobaczyć, porozmawiać, móc wymienić myśli, czyż to nie cudowne? A jednak osiągalne.
Dla niewtajemniczonych pragnę przypomnieć, iż Marta Fox znana jest przede wszystkim jako autorka powieści młodzieżowych (Magda.doc., Paulina doc., Paulina w orbicie kotów, Romeo zjawi się potem). Proza poświęcona problemom dorastającej młodzieży to niebagatelna, ale zarazem tylko cząstka jej twórczości. Warto wspomnieć także o esejach i licznych wierszach, o których z wielką radością opowiada. Bardziej zainteresowanych odsyłamy do strony www.martafox.pl.
Wracając do spotkania trzeba dodać, iż młodzież była bardzo zainteresowana słowami pisarki. Dowodem tego były liczne pytania kierowane do Marty Fox. To właśnie nasi uczniowie zasypywali ją pytaniami (Aleksandra Gabryelczyk, Katarzyna Pachuta, Krystian Piechowicz). Za odwagę Ola otrzymała w prezencie najnowszą powieść pisarki Iza- anoreczka, oczywiście z autografem autorki.

sobota, 22.05.2010

Wycieczka do Załęcza Wielkiego

W dniach 17-20 maja 2010 roku uczniowie PSP nr 1 z klas V b, V c, VI b i IV a uczestniczyli w wycieczce na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim. Jest on położony na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, na prawym brzegu rzeki Warty.
Uczniowie naszej szkoły podczas swego pobytu w Załęczu Wielkim uczestniczyli w wędrówkach pieszych ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą „Źródełko” oraz wyprawach rowerowych oznakowanym na żółto szlakiem rowerowym „Załęczański Łuk Warty”. Mieliśmy okazję poznać ciekawą przyrodę i zabytki malowniczego odcinka doliny Warty. Opiekunami wycieczki byli: pan Wojciech Koniarski, pani Anna Nowicka-Grzęda, pani Urszula Retyk i pan Marek Biesiada.

sobota, 15.05.2010

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO O PATRONIE PSP NR 1 – BOLESŁAWIE CHROBRYM

14 maja 2010 roku został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny poświęcony patronowi PSP nr 1 – Bolesławowi Chrobremu. Wzięli w nim udział tylko uczniowie klas: II a (wychowawca pani Iwona Adamek) i III a (wychowawca pani Małgorzata Litwińska). Organizatorami konkursu byli: pan mgr Marek Biesiada i pani Renata Łabińska-Kociołek. Wyniki: I miejsce: Kamil Sambor – II a. II miejsce: Kinga Grzywacz – III a. III miejsce: Jakub Błasiak – II a, Kamil Cieciura – II a, Julia Bulińska – III a. Wyróżnienie: Radosław Lewandowski – II a, Marta Szczygłowska – II a, Jakub Lewandowski – II a, Adam Wróbel – II a, Paulina Sambor – II a, Patryk Siwek – II a, Julia Olczyk – II a, Mateusz Antoński – II a, Maja Koper – II a, Piotr Lemański – III a, Dagmara Dybka – II a, Jakub Szczerbiński – III a, Natalia Dobielska – II a, Maja Grobelniak – II a, Mateusz Krzemiński – III a, Wiktoria Kurzyk – III a, Ewa Mariankowska – III a, Julia Modlińska – III a.

środa, 12.05.2010. Autor: Bożena Wieloch

ROZSTRZYGNIĘCIE VIII EDYCJI  KONKURSU LITERACKIEGO
 „JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ WSZECH CZASÓW”

W DNIU 18 MAJA O GODZINIE 12.45 NASTĄPI UROCZYSTE ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU LITERACKIEGO.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW WRAZ Z OPIEKUNAMI.
DZIEŃ TEN TO RÓWNOCZEŚNIE ROCZNICA URODZIN PATRONA NASZEGO GIMNAZJUM.WŁAŚNIE 18 MAJA PRZYSZEDŁ NA ŚWIAT KAROL WOTYŁA, PÓŹNIEJSZY PAPIEZ
NIE ZAPOMNIJMY O MODLITWIE W INTENCJI BEATYFIKACJI NASZEGO WIELKIEGO RODAKA.NIECHAJ BĘDZIE ONA NASZYM DAREM SERCA-PIĘKNYM URODZINOWYM PREZENTEM.PRZYPOMNIJMY NIEKTÓRE PRZESŁANIA SKIEROWANE DO WSZYSTKICH LUDZI DOBREJ WOLI. OJCIEC ŚWIĘTY CHCIAŁ ZAPEWNE, ŻEBYŚMY NIEKTÓRE ZAPAMIĘTALI SZCZEGÓLNIE!
„ Wolności nie można tylko posiadać,
nie można jej zużywać.
Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.”
„Bóg pragnie, byście wzrastali w tym, co ludzkie oraz w tym, co duchowe. Dlatego winniście się trzymać wyraźnych zasad postępowania. Powiedzcie nie przemocy, która niczego nie buduje. Niech Bóg będzie obecny w waszym życiu. Wychowujcie po chrześcijańsku wasze dzieci. Odrzućcie skrajne ideologie, które głoszą nienawiść, zemstę i ateizm.”
„Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.”
„Miejcie odwagę żyć dla Miłości, Bóg jest Miłością.”
STARAJMY SIĘ JE ZAPAMIĘTAĆ I ZASTOSOWAĆ WE WŁASNYM ŻYCIU!

piątek, 07.05.2010. Autor: Małgorzata Rudzka

Lekcja wiedzy o społeczeństwie
w Sejmie RP

6 maja 2010 roku gimnazjaliści klasy II A Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Radomsku na zaproszenie pana posła Jacka Zacharewicza (Platforma Obywatelska) przyjechali do Sejmu RP. Głównym celem wycieczki było poznanie działalności najważniejszej instytucji państwa polskiego. Przewodnikiem po Sejmie był pan poseł Krzysztof Maciejewski (Prawo i Sprawiedliwość). Organizatorem całej wyprawy była pani Edyta Sapis, radna Forum Samorządowo-Gospodarczego. Opiekunami wycieczki byli: pan dyrektor Marek Sobczyk, pani Małgorzata Rudzka, pan Marek Biesiada.
Uczniowie na żywo mogli obserwować obrady w sali posiedzeń Sejmu oraz jak pracują posłowie i senatorowie. Zwiedzili także Hotel Poselski, w którym znajdowały się m.in. kawiarnia, kwiaciarnia, fryzjer, restauracja, biuro podróży, kaplica sejmowa.

czwartek, 29.04.2010. Autor: Dariusz Waloch

Zawody Pływackie
o Puchar WOPR w Radomsku

Publiczne Gimnazjum nr 1:
I miejsce w stylu grzbietowym - Roksana Wąsowicz (klasa I A)
III miejsce w stylu dowolnym - Adrian Górski (klasa III C)
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1:
III miejsce w stylu grzbietowym - Filip Nurzyński (klasa III a)
III miejsce w stylu dowolnym - Filip Nurzyński (klasa III a)
III miejsce w stylu dowolnym - Dygudaj Milena (klasa III a)
III miejsce w stylu grzbietowym - Natalia Lewandowska (klasa IV a)

środa, 28.04.2010. Autor: Edyta Sykuła

I miejsce
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1
w mini piłce nożnej

W dniu 27 i 28 kwietnia rozegrane zostały Mistrzostwa Miasta Radomska w mini piłce nożnej chłopców. 27 w dwóch grupach mecze eliminacyjne. nasza szkoła grała w grupie 2 z PSP7, PSP4, PSP8.
Zespól PSP4 nie stawił sie i był walkower 28.04 odbyły sie finały w których brały udział po dwie drużyny z grup tzn. PSP1,PSP2,PSP6,PSP7.
Nasza Reprezentacja: Niemiec Jakub, Kałuża Jakub, Zygoń Eryk, Szewczyk Daniel, Stolarek Piotr, Żółciński Jakub, Leszczyński Mateusz, Szewczyk Krystian, Grzybek Błażej, Zawadzki Bartek, Proszowski Damian, Dzwonek Kornel, Gierasimiuk Igor.
Opiekun: Edyta Sykuła.
Wyniki meczów: PSP1-PSP7 3:3; PSP1-PSP8 3:0; PSP7-PSP8 4:2; PSP1-PSP6 1:1; PSP1-PSP2 5:2; PSP6-PSP7 1:1; PSP2-PSP7 1:2.
Klasyfikacja końcowa: I miejsce PSP 1; II miejsce PSP 7; III miejsce PSP 6; IV miejsce PSP 2.

wtorek, 27.04.2010. Autor: Bożena Wieloch

Złote pióro

To już VII edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Ortograficznego! Konkurs Złote pióro odbył się w naszej szkole w dniu 23 kwietnia. Jego organizatorami są nauczyciele poloniści Barbara Gnoińska i Anna Huber. Gdy jakaś impreza ma kilkuletnie tradycje, bez trudu zauważamy, że są szkoły corocznie zainteresowane przystąpieniem do konkursu i walką o najwyższe miejsca.
W br. szkolnym o tytuł mistrza ortografii ubiegały się następujące gimnazja: Publiczne Gimnazjum nr 1, Publiczne Gimnazjum nr 2, Publiczne Gimnazjum nr 3,Publiczne Gimnazjum nr 4, Publiczne Gimnazjum nr 5, Publiczne Gimnazjum nr 6 i Publiczne Gimnazjum nr 7. Ogółem rywalizowało z sobą 24 uczniów. Nauczyciele z tych szkół wiedzą, co ważne. Rozumieją, że konkurs to nie tylko walka o nagrody, ale propagowanie idei, w tym przypadku poprawnego pisania i szacunku do ojczystego języka. W konkursie ortograficznym sukces odnoszą nie tylko zdobywcy trzech najwyższych miejsc, ale wszyscy którzy w nim biorą udział, ponieważ rozumieją polską ortografię i znają jej zasady. Niestety wcale nie można tego stwierdzenia odnieść do ogółu polskich dzieci i młodzieży, gdyż ta część naszego społeczeństwa wychowana na nowych nośnikach przekazu informacji, reklamie i na nagłówkach gazet, niestety nie jest w tym względzie godna pochwały. Zresztą słowo „ortografia” rzadko wywołuje przyjemne skojarzenia. Zawsze sprawiała i w dalszym ciągu (niestety) sprawia wielu uczniom ogromne trudności. A przecież dobre opanowanie ortografii stało się nieodzowne we współczesnym życiu każdego człowieka ze względu na konieczność częstego porozumiewania się za pomocą pisma. A nic tak nie ośmiesza i nie obniża  jego wartości jak popełnianie błędy językowe i ortograficzne. Jest zatem nauczanie ortografii w szkole, m. in. przygotowaniem do udanego życia. Należy więc systematycznie i przy każdej sposobności razem z nauczycielami innych przedmiotów uczyć trudnej, polskiej ortografii. Publiczne Gimnazjum nr 1 wywiązuje się z tej misji doskonale.
Z czym musieli zmierzyć się uczniowie?
W pierwszej części konkursu uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test ortograficzny wykorzystujący znajomość przeróżnych zasad, między innymi: poprawnego zapisu skrótów i skrótowców, pisowni nie z różnymi częściami mowy, czy wielkiej i małej litery. Do etapu drugiego zakwalifikowało się 12 uczniów, w tym Daniel Widliński, uczeń klasy III c naszego Gimnazjum.
Drugi etap to nie lada wyzwanie. Przed uczestnikami dyktando o dużym stopniu trudności. I tutaj uczniowie udowodnili, iż nieobca jest im pisownia słów, tych tradycyjnych, jak hochsztapler, ni stąd, ni zowąd, adwersarz, skądinąd, bestseller, jak również związanych z rozwojem techniki. Dla przykładu: e-book, e-książka, online, Internet, strona www (rzecz jasna bez kropki).
W efekcie zmagań z ortografią I miejsce w konkursie zajął Jakub Drogosz z PG nr 3, II miejsce- Magdalena Szwaja, również z PG nr 3, III miejsce - Klaudia Sowiak z PG nr 6. Komisja konkursowa przyznała także wyróżnienia, otrzymali je: Daniel Widliński z PG nr 1,  Monika Binkowska z PG nr 3, Anna Sitek z PG nr 7 oraz Monika Szymczykowska z PG nr 2.
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym , a przede wszystkim uczniowi naszego Gimnazjum- Danielowi Widlińskiemu. Cieszymy się wszyscy z jego sukcesu i życzymy dalszej gorliwości w poznawaniu tajników polskiej ortografii.
Wszystkim miłośnikom ortografii, a także tym, którzy uważają ją za swoją piętę achillesową dedykujemy ćwiczenie ( konkursowych). Sprawdźcie, jak sobie poradzicie? Powodzenia!
P….ła samo….wała
„ Nie wa…am się, nie trwo…ę, choć czy…a na mnie wr…g,
Daremne jego pr…by, daremny jego tr…d.
Podą…am wcią… odwa…nie, któż mi dor…wna,któż!”
Zamerdał pies ogonem, ta czmy…a j…ż, jak tch…rz.
Co robić? Kł….tnia wśród zwierząt rozgo….ała,
bo nie dość, że paso….yt, to jeszcze samo….wała.

poniedziałek, 26.04.2010. Autor: Jolanta Bukowska

Dzień Patrona
w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1

26 kwietnia 2010 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego odbyły się obchody dnia patrona. Z tej okazji klasa V b pod opieką wychowawcy Marka Biesiady przygotowała i zaprezentowała na sali gimnastycznej spektakl pt. „Zjazd gnieźnieński”. Uczniowie w strojach z czasów panowania Bolesława Chrobrego odtworzyli najważniejsze wydarzenia historyczne: zjazd gnieźnieński (1000) oraz pierwszą w dziejach Polski koronację (1025).
W tym dniu również z okazji dnia patrona odbyły się dwa konkursy. W pierwszym uczestniczyli uczniowie klas IV PSP. Ich zadaniem było ułożenie puzzli z obrazu Jana Matejki pt. Koronacja Bolesława Chrobrego w jak najkrótszym czasie. Tej sztuki udało się dokonać uczniom klasy IV a w składzie: Barbara Ciosk, Adam Kaczmarczyk, Bartłomiej Saternus. II miejsce zajęła klasa IV b w składzie: Jakub Frankowski, Marta Mucha, Piotr Błasiak. III miejsce – klasa IV c w składzie: Natalia Jurek, Patrycja Gałwiaczek, Arleta Wojciechowska.
W konkursie wiedzy pt. „Odkryjmy rycerskie czyny Bolesława Chrobrego”, w którym uczestniczyły klasy V-VI zwycięstwo odniosła klasa V a w składzie: Igor Gierasimiuk, Tomasz Widerski i Bartosz Majewski, II miejsce zajęły dwie klasy: V b i VI a. Klasę V b reprezentowali: Anna Kucharczyk, Jakub Jagiełło, Marlena Bobrowska, natomiast klasę VI a: Adam Wawrzyńczyk, Adrian Gabor, Marlena Kopeć. III miejsce zajęły również dwie klasy: V c i VI b. Klasę V c reprezentowali: Mateusz Depta, Jakub Żółciński, Jakub Maćkowiak, natomiast klasę VI b: Angelika Jankowska, Iga Pawełoszek, Maja Kolwalik.

poniedziałek, 26.04.2010. Autor: Jolanta Bukowska

Konkurs
Przysłowia Mądrością Narodów
został rozstrzygnięty

Wzięli w nim udział uczniowie klas I-III PSP1. Oto wyniki:
I miejsce uczniowie klasy III a, tj. Milena Dygudaj, Mariusz Nowiński, Weronika Oziębała.
II miejsce uczniowie klasy II a, tj. Jakub Błasiak, Natalia Dobielska, Dagmara Dybka
III miejsce uczniowie klasy I a, tj. Emilia Nowak, Zuzanna Jagła, Robert Walczak
Nagrody ufundowała Rada Rodziców.
Konkurs zorganizowała p. mgr Jolanta Bukowska, a w jury zasiadły: p. mgr Anna Nowicka-Grzęda oraz p. Katarzyna Kaczmarek.

poniedziałek, 26.04.2010. Autor: Bożena Wieloch

Maud z Wyspy Księcia Edwarda

Czytając nagłówek, wielu z was pewnie od razu już wie, iż mowa o autorce poczytnej ksiązki pt. ”Ania z Zielonego Wzgórza”. Tej postaci poświęcony był konkurs zorganizowany w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Radomsku. Popularyzowanie wiedzy o pisarce i samej powieści to myśl przewodnia konkursu. Uczestniczyły w nim uczennice klasy VB naszej szkoły. W skład zespołu reprezentującego szkołę weszły: Justyna Kubak, Anna Kucharczyk i Agnieszka Małek. Wykazały się one doskonałą znajomością utworu i biografii pisarki o czym świadczy zajęcie drugiego miejsca. Oprócz wiedzy ocenie podlegały także zdolności plastyczne, a i takie posiadają nasze zawodniczki! Warto dodać, że w konkursie wzięło udział wiele radomszczańskich szkół podstawowych. Stąd nasza wielka radość i duma, że wśród zwycięzców są uczennice PSP nr 1. Gratulujemy naszej reprezentacji!
Lucy Maud Montgomery to jedna z najsłynniejszych pisarek, zdobyła serca czytelników opisując przygody rudowłosej Ani Shirley. Przypomnijmy, że Lucy Maud Montgomery to powieściopisarka kanadyjska znana z książek dla młodzieży, zwłaszcza Ani z Zielonego Wzgórza (1908, wydanie polskie 1912) i siedmiu jej dalszych części. Cykl zyskał ogromne powodzenie wśród czytelników. Ania z Zielonego Wzgórza została kilkakrotnie sfilmowana, również jako serial animowany. Dla każdego, chyba ,Ania jest symbolem tego, czego pragniemy w życiu: przyjaźni, akceptacji i domu. Ale przede wszystkim Ania symbolizuje moc wyobraźni.
„Oczekiwanie, że coś miłego się wydarzy, to niemal połowa przyjemności.” (Ania Shirley)
Oprócz Ani Montgomery napisała kilkanaście innych książek, w tym dwie serie o uroczych dziewczynkach: Pat i Emilce. Zachowały one poczytność do naszych czasów.
Jej powieści były tłumaczone na wiele języków, także na język Braille′a.

poniedziałek, 26.04.2010. Autor: Edyta Sykuła

I miejsce PG1 Radomsko
w Turnieju piłki nożnej Coca Cola Cup

W dniu 26.04 odbyła się I runda eliminacji Turnieju piłki nożnej Coca Cola Cup. Faza grupowa brały udział 4 drużyny PG1 Radomsko, PG2 Radomsko, PG4 Radomsko, PG6 Radomsko.
Wyniki spotkań: PG1-PG2 2:1; PG1-PG4 3:2; PG1-PG6 0:0; PG4-PG2 0:2; PG4-PG6 0:2; PG6-PG2 1:1.
Klasyfikacja końcowa: I miejsce PG1 Radomsko; II miejsce PG6 Radomsko; III miejsce PG2 Radomsko; IV miejsce PG4 Radomsko.
Dwie drużyny przechodzą do dalszych rozgrywek. Nasza reprezentacja: Michał Nocuń, Piotr Jaskórzyński, Filip Tyczyński, Kamil Marczyński, Dominik Kierczak, Michał Banaszkiewicz, Arkadiusz Milian, Tomasz Wolski, Ernest Stanik, opiekun: Edyta Sykuła.

sobota, 24.04.2010. Autor: Bożena Wieloch

Janie Pawle II - byłeś z nami.
Janie Pawle II - jesteś z nami.
Santo subito - módl się za nami.

Tymi słowy uczniowie naszego gimnazjum zakończyli w Dniu Patrona szkoły montaż słowno - muzyczny z okazji 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Przygotowała go p. mgr Jolanta Bukowska wraz z p. mgr Małgorzatą Siarką.
Zgromadzeni na uroczystości nie zapomnieli uczcić minutą ciszy pamięć Papieża oraz ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, bo choć żałoba narodowa minęła, to ból w naszych sercach po stracie 96. naszych rodaków na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim wciąż trwa.
10.04.10r. to niewątpliwie dramat narodu polskiego, dla tych którzy zostali lekcja pokory, historii i patriotyzmu – mówiła z przejęciem jedna z uczennic, której zebrani słuchali z uwagą i ze zrozumieniem.
Gdy uroczystość dobiegła końca, wszyscy w ciszy i zadumie rozeszli się do klas, a echo wydarzeń sprzed 5. lat i zaledwie kilkiunastu dni na długo pozostanie żywe w naszych sercach i umysłach.
Cześć Ich pamięci.

poniedziałek, 12.04.2010. Autor: Bożena Wieloch

„Żal, że się za mało kochało,
że się już nie zdążyło…”

Słowa księdza Jana Twardowskiego oddają w pełni sens cierpienia, w którym obecnie jest pogrążony naród polski.
Dzisiejszy smutny dzień rozpoczęliśmy w naszej szkole apelem poświęconym tragedii, która wydarzyła się w lesie pod Smoleńskiem. Żadne ze słów nie jest w stanie oddać ogromu bólu, który przepełnia nasze serca. Powaga chwili udzieliła się także i uczniom. Na ich twarzach malowało się wzruszenie. W ciszy i spokoju wysłuchali słów wypowiadanych przez pana dyrektora Marka Sobczyka. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć tych wspaniałych ludzi, którzy odeszli od nas w dniu 10 kwietnia 2010 roku. Uczniowie w uroczystych strojach galowych, nauczyciele i dyrekcja w kolorach czerni, dekoracja pod ścianą katyńską, a wreszcie symbole narodowe przepasane kirem to kolejne elementy hołdu, który złożyliśmy tragicznie zmarłym.
Przed ścianą katyńską zatrzymywali się wychowawcy z uczniami na lekcję historii - tej sprzed 70. lat, ale i tej najnowszej, równie tragicznej w swej wymowie.
Panie Prezydencie, będziemy się starać ze wszystkich sił, by Pana dziedzictwo nie zostało zaprzepaszczone, a słowo patriota nie było tylko pusto brzmiącym hasłem.

niedziela, 11.04.2010. Autorzy: Dyrektor Marek Sobczyk i Wicedyrektor Agnieszka Biedrzycka

W związku z żałobą narodową spowodowaną tragiczną śmiercią pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz jego małżonki Marii, a także 94 osób towarzyszących głowie państwa, dyrekcja ZSG nr 1 w Radomsku zwraca się z prośbą do nauczycieli i uczniów naszej szkoły o przyjście w poniedziałek 12.04.2010 r. na zajęcia lekcyjne w strojach apelowych. W tym dniu odbędzie się uroczysty apel poświęcony pamięci tragicznie zmarłych w katastrofie samolotu rządowego.

piątek, 09.04.2010. Autor: Edyta Sykuła

I miejsce PG1 Radomsko
w Turnieju piłki nożnej Coca Cola Cup

W dniu 26.04 odbyła się I runda eliminacji Turnieju piłki nożnej Coca Cola Cup. Faza grupowa brały udział 4 drużyny PG1 Radomsko, PG2 Radomsko, PG4 Radomsko, PG6 Radomsko.
Wyniki spotkań: PG1-PG2 2:1; PG1-PG4 3:2; PG1-PG6 0:0; PG4-PG2 0:2; PG4-PG6 0:2; PG6-PG2 1:1.
Klasyfikacja końcowa: I miejsce PG1 Radomsko; II miejsce PG6 Radomsko; III miejsce PG2 Radomsko; IV miejsce PG4 Radomsko.
Dwie drużyny przechodzą do dalszych rozgrywek. Nasza reprezentacja: Michał Nocuń, Piotr Jaskórzyński, Filip Tyczyński, Kamil Marczyński, Dominik Kierczak, Michał Banaszkiewicz, Arkadiusz Milian, Tomasz Wolski, Ernest Stanik, opiekun: Edyta Sykuła.

środa, 07.04.2010. Autor: Milena Dobielska

Wizyta w angielskim
hrabstwie Lincolnshire

W dniach 23-26 marca 2010 r. przedstawiciele Urzędu Miasta, ZSG nr 1, ZSG nr 5, Ośrodka Wpierania Rodziny oraz harcerstwa gościli w hrabstwie Lincolnshire.
W ramach projektu Family Matters odbywali wiele wizyt w angielskich urzędach, szkołach oraz świetlicach terapii rodzinnych. Podczas spotkań z angielskimi reprezentantami projektu omawiali zasady współpracy z nauczycielami, rodzicami i ich dziećmi. Wiele angielskich rozwiązań, dotyczących wspierania rodzin, dyscypliny, poprawy frekwencji uczniów oraz organizacji pracy w szkołach pragną przenieść na rodzimy grunt. ZSG nr 1 reprezentowali: pan dyrektor Marek Sobczyk, pani Małgorzata Kaczmarczyk i Pani Milena Dobielska.

środa, 07.04.2010. Autor: Marzena Lora

WIELKANOCNE KONKURSY

Jak co roku, na dwa tygodnie przed Świętami wielkanocnymi, ogłoszono konkursy na „Najładniejszą kartę świąteczną” i „Najładniejszą pisankę wielkanocną”, których organizatorem była p.Marzena Lora, opiekun SU PSP.
W konkursie wzięły udział dzieci z klas O – III. Tegoroczne prace były niezwykle pomysłowe, wykonane wieloma technikami. Można je było podziwiać na szkolnej wystawie.
Prace konkursowe oceniało Jury w składzie: p.Renata Łabińska – Kociałek oraz p. Grzegorz Beza.
Podsumowanie konkursów i rozdanie nagród odbyło się 30.03.2010 r.
W kategorii „Najładniejsza karta świąteczna” nagrodzono:
I miejsce – Dagmara Dybka IB
II miejsce – Alicja Martela IB oraz Julia Bulińska IIIA
III miejsce – Weronika Pałubska IIB
Wyróżnienia:- Marcin Węgrzyński IB, - Karolina Martela IIB, - Adam Wróbel IIA.
W kategorii „Najładniejsza pisanka wielkanocna”:
I miejsce – Wiktoria Zarębska IIIB
II miejsce – Sylwia Szwed „O” oraz Patryk Galewski IIA
III miejsce – Zuzanna Śliwowska „O”.

wtorek, 06.04.2010. Autor: Barbara Eksterowicz

I MIEJSCE CHŁOPCÓW PSP 1
w Turnieju Piłki Nożnej
Dla Dzieci o Puchar Prezydenta Miasta Radomska

6 kwietnia 2010 r. w hali sportowej przy PSP nr 6 w Radomsku odbył się ,,Turniej Halowej Piłki Nożnej Dla Dzieci o Puchar Prezydenta Miasta Radomska’’. Reprezentacja chłopców w składzie: Bartłomiej Saternus, Adam Kaczmarczyk, Kacper Kaczorowski, Patryk Majak, Jakub Nowak, Krystian Antoński, Przemysław Sambor, Mateusz Kasprzyk, Mariusz Nowiński zdobyła Puchar Prezydenta Miasta Radomska.
Opiekunowie:  Marek Eksterowicz, Barbara Eksterowicz.

wtorek, 06.04.2010. Autor: Edyta Sykuła

II miejsce reprezentacji PSP nr 1
w zawodach piłki nożnej dziewczyn

6 kwietnia 2010 r. w hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Radomsku odbyły się zawody o Puchar Prezydenta Miasta Radomska w piłce nożnej dziewcząt rocznik 1999. Nasza reprezentacja zajęła w nich II miejsce, przegrywając rywalizację o I miejsce tylko różnicą bramek. Nasza drużyna wystąpiła w następującym składzie: Martyna Kmieć, Milena Rochowska, Kinga Pietras, Aleksandra Kamińska, Karolina Marta Stępień, Karolina Sikorska, Magda Rusin, Natalia Klekowska, Aleksandra Gajda. Opiekunem zespołu była pani mgr Edyta Sykuła.
W zawodach wzięły udział 4 drużyny: PSP1, PSP9, UKS "WATRA I" Gidle, UKS "WATRA II" Gidle. Wyniki spotkań: PSP1 - PSP9 1:0; PSP1 - UKS "WATRA II" Gidle 3:0; PSP1 - UKS "WATRA I" Gidle 0:0; UKS "WATRA I" Gidle - UKS "WATRA II" Gidle 3:1; UKS "WATRA I" Gidle - PSP9 7:0; UKS "WATRA II" Gidle - PSP9 1:0. Klasyfikacja końcowa: 1. UKS "WATRA I" Gidle; 2. PSP1; 3. UKS "WATRA II" Gidle; 4. PSP 9.

piątek, 02.04.2010. Autor: Edyta Sykuła

Mistrzostwa Radomska i Powiatu w piłce ręcznej dziewczyn szkół gimnazjalnych

Mistrzostwa miasta odbyły się w PG nr 1, natomiast mistrzostwa powiatu w PG nr 5.
Mistrzostwa miasta Radomsko - wyniki zawodów: 1. Publiczne Gimnazjum nr 1; 2. Publiczne Gimnazjum nr 3; 3. Publiczne Gimnazjum nr 5; 4. Publiczne Gimnazjum nr 4.
Mistrzostwa powiatu - wyniki zawodów: 1. Publiczne Gimnazjumw Gidlach; 2. Publiczne Gimnazjum nr 1 (Opiekun reprezentacji PG 1 dziewczyn: Anna Piątkiewicz); 3. Publiczne Gimnazjum nr 3; 4. Publiczne Gimnazjum nr 5; 5. Publiczne Gimnazjum w Żytnie.
Skład: Monika Łęgowik, Magladena Wiczorek, Agnieszka Janocha, Patrycja Muller, Sylwia Olczyk, Alicja Jędrzejczak, Aleksandra Proszowska, Kamila Krej, Aleksandra Powązka, Justyna Kamińska.

środa, 31.03.2010. Autor: Bożena Wieloch

Moda na dobre maniery

„Kiedy nie wiadomo, jak się zachować, na wszelki wypadek lepiej zachować się przyzwoicie”.

Powyższe słowa Antoniego Słonimskiego stały się mottem przewodnim konkursu „Moda na dobre maniery”, który odbył się we wtorek 30 marca 2010 roku. Został zorganizowany z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy. Należy przypomnieć, iż podobna impreza miała już miejsce w naszej szkole – był to konkurs dla uczniów klas V szkoły podstawowej poświęcony zasadom dobrego wychowania. Takie pojęcia, jak bon-ton, savoir-vivre są często nieznane współczesnej młodzieży, a przestrzeganie ich zasad stało się niemodne. Stąd celowe staje się angażowanie młodzieży w tego typu uroczystości i popularyzowanie zasad „dobrego tonu”. Konkurs adresowany był do uczniów pierwszych klas gimnazjalnych.
Drużyny reprezentujące poszczególne klasy:
I A – Kinga Krawczyk, Katarzyna Pachuta, Aleksandra Gabryelczyk,
I B – Karolina Frankowska, Aleksandra Junsukhon, Karolina Ziemba
I C – Ewelina Łuczyńska, Joanna Łuczyńska, Paulina Żelazna
Jury obradowało w składzie: p. dyr. Agnieszka Biedrzycka, p. Urszula Retyk i p. Milena Dobielska.
Ciekawe konkurencje (również dla wychowawców) wyłoniły zwycięską drużynę klasę IB. Na zwycięzców i pozostałych uczestników czekały dyplomy i słodkie nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

środa 31.03.2010. Autor: Edyta Sykuła

II miejsce PSP nr 1 piłce ręcznej

W dniu 31.03.2010 r. w PSP nr 1 odbyły się Mistrzostwa Miasta Radomska w piłce ręcznej chłopców PSP. Skład PSP nr 1: Jakub Niemiec, Piotr Stolarek, Jakub Kałuża, Igor Gierasimiuk, Damian Proszowski, Krystian Szewczyk, Kacper Kaczorowski, Łukasz Wachowicz, Kornel Dzwonek, Kamil Pacyniak, Damian Zawadzki, Błażej Grzybek.
1. grupa - wyniki meczów: PSP 6 - PSP 3 8:2; PSP 6 - PSP 9 10:0; PSP 9 - PSP 3 3:0
2. grupa - wyniki meczów: PSP 1 - PSP 2 5:0
Mecz o 3 miejsce: PSP 2 - PSP 9 4:1. Mecz o 1 miejsce: PSP 6 - PSP 1 5:3. Opiekunem była: Edyta Sykuła.
Kolejność miejsc: 1. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6; 2. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1; 3. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2; 4. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9; 5. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3.

poniedziałek 29.03.2010. Autor: Edyta Sykuła

I miejsce PG nr 1 w Mistrzostwach Radomska w piłce ręcznej

22.03.2010 odbyły się Mistrzostwa Radomska w piłce ręcznej chłopców PG. Zespoły uczestniczące w rozgrywkach podzielone były na 2 grupy. Opiekun: Edyda Sykuła.
Mecze: pg 1 - pg 3 6:3; pg 1 - pg 5 11:0; pg 5 - pg 3 6:2.
Mecz o 1 miejsce: pg 1 - pg 6 8:4.
Mecz o 3 miejsce: pg 7- pg 5 6:10.

środa 24.03.2010. Autor: Barbara Eksterowicz

VI miejsce PSP nr 1 w XIV Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Dzieci im. Olka Ruminkiewicza w Koninie

9 marca 2010 r. w Zespole Szkolno – Gimnazjalnym nr 7 w Radomsku odbyły się eliminacje do XIV Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Dzieci im. Olka Ruminkiewicza w Koninie. Drużyna chłopców - rocznik 1999 i młodsi w składzie: Bartłomiej Saternus, Adam Kaczmarczyk, Kacper Kaczorowski, Patryk Majak, Jakub Nowak, Krystian Antoński, Przemysław Sambor, Mateusz Kasprzyk, Mariusz Nowiński, Damian Komendarczyk zajęła II miejsce i zakwalifikowała się do Turnieju.
Opiekunowie: Marek Eksterowicz, Barbara Eksterowicz.
W dniach 20 -21 marca 2010 r. drużyna chłopców PSP nr 1 z klas II, III i IV w składzie: Bartłomiej Saternus, Adam Kaczmarczyk, Kacper Kaczorowski, Patryk Majak, Jakub Nowak, Krystian Antoński, Przemysław Sambor, Mateusz Kasprzyk, Mariusz Nowiński, Damian Komendarczyk wzięła udział w XIV Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Dzieci im. Olka Ruminkiewicza w Koninie. O puchar Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i puchar prezydenta Konina walczyli czwartoklasiści z całej Polski. Rozgrywki odbyły się w Szkole Podstawowej nr 15,  rywalizowało 16 zespołów z całej Polski. Po uroczystym otwarciu rozegrany został  pokazowy mecz ,,Pamięci zamordowanych dzieci’’ - Misjonarze Świętej Rodziny kontra konińscy: sportowcy, samorządowcy i dziennikarze. Na boisku grał również dyrektor gabinetu Prezydenta RP - Maciej Janicki.   Młodzi sportowcy rozpoczęli swoje zmagania 20 marca 2010 r. o godz. 9.00.
Po meczach eliminacyjnych dodatkową atrakcją dla drużyny, była wycieczka do Lichenia. 21 marca 2010 r. odbyły się mecze finałowe. Drużyna naszej szkoły zajęła VI miejsce.
Turniej poświęcony był zamordowanemu Olkowi, ale także wszystkim innym dzieciom ofiarom. Wszyscy stajemy przeciwko agresji i przemocy.
W organizację turnieju włączyło się Ministerstwo Sportu i Komitet Olimpijski. Organizatorem wyjazdu był Poseł na Sejm RP Krzysztof Maciejewski.
Opiekunowie: Marek Eksterowicz, Barbara Eksterowicz.

niedziela 21.03.2010. Autor: Marzena Lora

POWITANIE WIOSNY

18 marca 2010r uczniowie klas 0 – III Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 powitali wiosnę. Dzieci brały udział w zabawach i konkursach zorganizowanych przez p. Marzenę Lora i p. Małgorzatę Rudzką oraz Samorząd Szkolny. Imprezę poprowadzili: K. Kalinowska, M. Kowalczyk i A. Wieczorek, uczniowie klasy III B PG. W Jury zasiadali: p. pedagog Urszula Retyk, p. Milena Dobielska oraz uczniowie klasy IIIB.
Zabawę rozpoczęto od wyboru MISS i MISTERA WIOSNY, zostali nimi:
MISS WIOSNY - Maria Kędzierska KL.IC
I VICE MISS – Julia Jaskórzyńska kl.”0”
II VICE MISS – Weronika Oziębała kl. IIIA
MISS PUBLICZNOŚCI – Weronika Merc KL.IIIC
MISTER WIOSNY – Hubert Sojczyński KL.”O”
I VICE MISTER – Jakub Radziejewski KL.IA
II VICE MISTER – Miłosz Banasiak KL. IC
MISTER PUBLICZNOŚCI – Kacper Dzwonek KL.III B
Następny konkurs to Mini Play Back Show, gdzie Jury nagrodziło:
I miejsce – Michał Iciek z zespołem kl. IIA
II miejsce – Dody i Zielony Koperek kl. IIIB
III miejsce – Karolina Martela IIB
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:
- Damian Lewandowski IIIC
- Kacper dzwonek i Kuba Kostyra IIIB
- Kinga Grzywacz IIIA
Na zakończenia uczniowie mieli okazję zaprezentować się w konkursie na „ Najładniejsze nakrycie głowy z papieru”.
W tej kategorii zwyciężyli:
I miejsce – Zuzanna Śliwowska kl.”O”
II miejsce – Wiktor Lora kl. IC
III miejsce – Marta Frymus kl. IIIB
WYRÓŻNIENIA
- Katarzyna Skowron kl. „O”
- Klasa IIIA
Wszyscy nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, czego dowodem był liczny udział dzieci w poszczególnych konkursach.

piątek 19.03.2010. Autor: Edyta Sykuła

III miejsce PSP nr 1
w mini piłce koszykowej

19 marca 2010 roku w PSP nr 6 odbyły się Mistrzostwa Powiatu w minikoszykówce chłopców. Reprezentacja PSP nr 1 zajęła w nich III miejsce.
Skład PSP nr 1: Jakub Niemiec, Piotr Stolarek, Jakub Kałuża, Igor Gierasimiuk, Damian Proszowski, Krystian Szewczyk, Kacper Kaczorowski, Łukasz Wachowicz, Kornel Dzwonek, Kamil Pacyniak, Damian Zawadzki, Błażej Grzybek.
Wyniki meczów: PSP 9 - PSP Kietlin 22:10; PSP 1 - PSP Kietlin 35:6; PSP 1 - PSP 9 14:17; PSP 6 - PSP Gidle 14:6; Mecz o 3 miejsce: PSP 1 - PSP Gidle 20:8; Mecz o 1 miejsce: PSP 9 - PSP 6 20:17
Wyniki końcowe: 1. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 w Radomsku; 2. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Radomsku; 3. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Radomsku; 4. Publiczna Szkoła Podstawowa w Gidlach.

środa 17.03.2010. Autor: Bożena Wieloch

"Jedynka" to szkoła dla Ciebie!

Tradycją stało się już, że wiosną każdego roku jest organizowany Dzień Otwartych Drzwi. Zapraszamy wtedy wszystkich chętnych do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną.
Akcja ta ma na celu zaprezentowanie szkoły, jej historii, osiągnięć, bazy, zorganizowanie spotkań z uczniami i nauczycielami.
Podwoje naszej placówki stoją otworem dla: uczniów, którzy rozważają wstąpienie w szeregi naszej braci szkolnej, ich rodziców, którzy mają możliwość zdobycia informacji o klasach pierwszych.
Dzień ten to również niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się szkole od „wewnątrz”, poznania nauczycieli, pracowni, ich wyposażenia, a przede wszystkim przekonania się, że warto zostać uczniem naszej szkoły.
W dniu 11 marca 2010 roku wszyscy zainteresowani wzięli udziału w przygotowanych specjalnie na tę okazję zajęciach i prezentacjach. W godzinach dopołudniowych korowód przedszkolaków poznawał miejsce, w którym w przyszłości może rozpocząć swą edukację szkolną. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły przygotowali szereg niespodzianek dla swoich gości.
W godzinach popołudniowych odwiedzili nas zainteresowani podjęciem nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej i gimnazjum. 
W holu szkoły można było zobaczyć księgi pamiątkowe i kroniki.. Dyżurujący nauczyciele udzielali informacji na temat funkcjonowania szkoły, zajęć dodatkowych, osiągnięć uczniów, oferty edukacyjnej w klasach pierwszych, oddziale przedszkolnym oraz bezpieczeństwa uczniów w szkole. Każdy z przybywających mógł otrzymać folder szkoły  oraz przygotowaną specjalnie na ten cel prezentację multimedialną.
Zaprezentowały się  samorządy szkół: podstawowej i gimnazjum,  biblioteka szkolna oraz redakcje  gazetek ukazujących się w naszej szkole. Na korytarzach odwiedzający mogli zapoznać się z wystawami prac projektowych i plastycznych uczniów.
W doskonałych humorach zwiedzający poznawali szkołę, pytali o szczegóły rekrutacji, interesowali się zapleczem, którym dysponujemy.
Jesteśmy dobrą szkołą, ale nawet najlepiej prosperująca instytucja potrzebuje od czasu do czasu reklamy. I to właśnie Dzień Otwartych Drzwi stwarza najlepszą ku temu okazję.
Dyrekcja Szkoły składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości.

środa 17.03.2010. Autor: Edyta Sykuła

I miejsce PG nr 1 w piłce ręcznej

17 marca 2010 roku w ZSG nr 1 w Radomsku odbyły się Mistrzostwa Radomska w piłce ręcznej dziewczyn, w których uczestniczyły szkoły gimnazjalne. Nasza reprezentacja pod opieką pani Anny Piątkiewicz zajęła w nich I miejsce.
Wyniki meczów: PG 4 – PG 5 1:2; PG 1 – PG 3 3:2; PG 3 – PG 4 3:0; PG 5 – PG 3 7:0; PG 1 – PG 5 1:0.
Miejsca: 1. Publiczne Gimnazjum nr 1; 2. Publiczne Gimnazjum nr 3; 3. Publiczne Gimnazjum nr 5; 4. Publiczne Gimnazjum nr 4.

wtorek 16.03.2010. Autor: Elżbieta Duda-Fajkowska

SPOTKANIE Z MICHAŁEM RUSINKIEM

11.03.2010 r. uczniowie kl. I b PSP nr 1 uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Michałem Rusinkiem, autorem książki „Mały Chopin” oraz tłumaczem książek dla dzieci.
Pisarz w zabawny sposób opowiadał o tym czym są polonezy, mazurki i ronda. Oczywiście nie chodziło o samochód, ciasto, czy rondo na środku skrzyżowania tylko utwory skomponowane przez Fryderyka Chopina. Dzieci wzięły pisarza w krzyżowy ogień pytań dotyczących różnorodnych dziedzin począwszy od tematów związanych z pisaniem książek, po sprawdzenie znajomości matematyki (bo przecież w tej dziedzinie każdy pisarz również powinien być biegły).
Na zakończenie wszyscy chórem zakrzyknęliśmy dziękując za mile spędzony czas: dać Mu po du…, dać Mu po du…, po dużej czekoladzie. Oczywiście otrzymaliśmy autografy od naszego gościa oraz zrobiliśmy pamiątkowe fotografie.
Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku za możliwość uczestniczenia w tym spotkaniu i prosimy o jeszcze.

poniedziałek, 15.03.2010. Autor: Edyta Sykuła

III miejsce PSP nr 1 w minikoszykówce

15 marca 2010 roku w PSP nr 6 odbyły się Mistrzostwa Radomska w minikoszykówce chłopców. Reprezentacja PSP nr 1 zajęła w nich III miejsce. Nasza drużyna przegrała mecz z PSP nr 9 (14:23), natomiast odniosła zwycięstwa w spotkaniach z PSP nr 7 (18:7) oraz z PSP nr 2 (20:8).
Kolejność końcowa: 1. PSP nr 9; 2. PSP nr 6; 3. PSP nr 1; 4. PSP nr 2; 5. PSP nr 7, PSP nr 8.
Skład PSP nr 1: Jakub Niemiec, Piotr Stolarek, Jakub Kałuża, Igor Gierasimiuk, Damian Proszowski, Krystian Szewczyk, Kacper Kaczorowski, Łukasz Wachowicz, Kornel Dzwonek, Kamil Pacyniak, Damian Zawadzki, Błażej Grzybek.

poniedziałek, 15.03.2010. Autor: Edyta Sykuła

II miejsce PG nr 1 w piłce siatkowej

15 marca 2010 roku w ZSG nr 1 w Radomsku odbyły się finały mistrzostw powiatu w piłce siatkowej. Reprezentacja PG nr 1 chłopców w całym turnieju zajęła 2 miejsce. Przegrała walkę o I miejsce z gimnazjalistami z Kodręba 0:2. Natomiast udało im się odnieść zwycięstwo nad drużyną z Wielgomłyn 2:1. W meczu o 3 miejsce Gimnazjum z Wielgomłyn pokonało Gomunice 2:1.

środa, 10.03.2010. Autor: Elżbieta Duda-Fajkowska

10 marca 2010 roku,
strona internetowa naszej szkoły uzyskała
CERTYFIKAT ZDAMY.PL -
- STRONA PRZYJAZNA MŁODZIEŻY!

środa, 10.03.2010. Autor: Elżbieta Duda-Fajkowska

II miejsce w VI Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym

Karolina Martela, Natalia Glejzer, Magda Gołdon uczennice kl. II b wywalczyły II miejsce w konkursie czytelniczym dla klas II szkół podstawowych. Tematyką tegorocznej edycji konkursu ”Poeci dziecięcej radości” była twórczość Doroty Gellner i Małgorzaty Strzałkowskiej. Drużyny musiały zaprezentować znajomość wierszy obu poetek poprzez różnorodne zadania konkursowe: ukryte tytuły, cytaty, rekwizyty, o kim mowa. Zdaniem uczestników najtrudniejszym zadaniem było zapamiętanie, a następnie zanotowanie jak największej liczby czasowników, które pojawiły się w wierszu „Pieśń zębów”. A po tych intelektualnych zmaganiach na wszystkich zawodników czekały wielkie i pyszne pączki.
Drużyna z naszej szkoły została przygotowana przez p. Annę Nowicką-Grzędę.
Zmierzcie się i Wy z jednym z zadań konkursowych: zróbcie ilustrację do wiersza „Dama z ramy”.
W saloniku mojej mamy
wisiał w ramie portret damy,
aż tu dziś z samego rana
rzecz się stała niesłychana!
Rycerz w zbroi stanął w ramie, z wdziękiem podał damie ramię i na oczach mojej mamy uprowadził damę z ramy!
Zniknął rycerz, znikła dama,
pozostała sama rama… Mojej mamie głos się łamie:
- Ślicznie było damie w ramie… Chociaż muszę przyznać szczerze-
pewnie lepiej jej z rycerzem…
Mamy wesołe minki, bo jesteśmy z jedynki! – mówiły nasze laureatki, a ja dodam wesołe minki i ogromną wiedzę. Gratulujemy!

niedziela, 7.03.2010. Autor: Edyta Sykuła

Mistrzostwa Miasta Radomska
w piłce siatkowej chłopców

03.03.2010 r. odbyły się mistrzostwa miasta Radomska w piłce siatkowej chłopców. Eliminacje odbywały sie w 2 grupach:
I grupa: 1 miejsce - PG 1; 2 miejsce - PG 6; 3 miejsce - PG 5. Wyniki spotkań w grupie I: PG 1 - PG 6 2:0; PG 1 - PG 5 2:1; PG 6 - PG 5 2:1.
II grupa: 1 miejsce - PG 3; 2 miejsce - PG 4; 3 miejsce - PG 2.
Dwie drużyny z grupy awans do finału, który odbył sie 05.03.2010 w PG 1.
Wyniki meczów finałowych: PG 1 - PG 3 2:0; PG 6 - PG 4 2:0; PG 6 - PG 3 2:0; PG 1 - PG 4 2:0.
Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Miasta Radomska w piłce siatkowej Chłopców:
I miejsce PG 1; II miejsce PG 6; III miejsce PG 3; IV miejsce PG 4; V miejsce PG 5; VI m PG 2.

piątek 19.02.2010. Autor: Bożena Wieloch

XII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Wiatr, wypadek, ogień, woda – strażak zawsze rękę poda"

W dniu 19 lutego 2010 roku rozstrzygnięto XII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego 2009/2010 dla dzieci i młodzieży pod hasłem: Wiatr, wypadek, ogień, woda – strażak zawsze rękę poda.
W kategorii klas 0 nagrodę otrzymał:
Jakub Gatwa – Publiczne Przedszkole nr 5
W kategorii klas I-III szkół podstawowych nagrodę otrzymał:
Radosław Lewandowski PSP 1
W kategorii klas IV-VI szkół podstawowych nagrody otrzymali:
Klaudia Stępień – PSP 5
Natalia Piasecka – PSP 6
Bartosz Rusin –  PSP 2
Maria Lorent – PSP 2
W kategorii szkół gimnazjalnych nagrody otrzymali:
Krystian Cyganek –PG 7
Jakub Nowicki – PG 1
Głównym celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem szeroko pojętego bezpieczeństwa, rozwijanie świadomości występowania różnego rodzaju niebezpiecznych zdarzeń, umiejętności unikania ich oraz radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia.
Organizatorami konkursu była Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Gmina Miasta Radomsko organizowała finał gminnego konkursu oceniając nadesłane prace dzieci i młodzieży.
Koordynatorem organizacji konkursu w ZSG nr 1 była p. Barbara Eksterowicz.

środa 19.02.2010

CZWARTE ZAPUSTY MIEJSKIE

Dzisiaj w Miejskim Domu Kultury miały miejsce organizowane po raz czwarty ZAPUSTY MIEJSKIE. Na scenie w sali widowiskowej zaprezentował się Mały Teatr Źródełko i Szkolny Teatr Źródło(w większości dzieci i młodzież biorąca udział w projekcie unijnym).
To radosne widowisko nawiązujące do tradycji Bożonarodzeniowych, wprowadzając wiele aluzji do wydarzeń współczesnych, podobało się widzom. Doceniono zaangażowanie i dbałość o słowo, a spontaniczność młodych aktorów ujęła widownię. Sceny zbiorowe(jak zwykle w przedstawieniach Źródła) były bardzo widowiskowe, wielość postaci barwność kostiumów, różnorodność scen i zmiany ustawienia trzymały widza w napięciu. Na koniec, jak przystało na zapusty, były przyśpiewki i tańce z przytupem. Bawili się wszyscy: Pastuszkowie, Aniołowie, Józef, Maryja, Trzej Królowie, Herod, Diabeł, Hetman, Jagna, Diabełki-razem 45 osób.
Na akordeonie przygrywał pan Arkadiusz Chybalski, swym talentem artystycznym i organizacyjnym służyła pani Ela Duda-Fajkowska, nad kostiumami czuwała pani Renata Łabińska Kociołek, zdjęcia i nagranie przygotował pan Marek Biesiada oraz Mateusz Wysocki, uczeń klasy II A PG 1.
Wszystkim serdecznie dziękuje odpowiedzialna za całość Danuta Zawadzka
JAK MIŁO PRACOWAĆ Z TAKIM ZESPOŁEM !!!

środa 03.02.2010. Autor: Bożena Wieloch

Dziś z książką przygoda się zaczyna…

Pasowanie na czytelnika to uroczystość wpisana w życie każdej szkoły i każdego pierwszaka. Od dnia 1 lutego 2010 roku uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej stali się czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.
A wszystko to za sprawą baśniowych krasnali, którzy zaprosili dzieci na uroczystość. Baśniowe stworzenia wprowadziły uczniów w świat książek, a Królowa Książka przyjęła uroczystą przysięgę. W postać Królowej Książki wcieliła się Ania Kucharczyk, role krasnali odegrały: Marlena Bobrowska, Sylwia Kwiatkowska i Ania Mariankowska (wszystkie są uczennicami klasy V B PSP nr1).
Dzieci uczyły się wierszyków, piosenek, poznały tez harmonogram pracy biblioteki i regulamin wypożyczania książek. Podpisały także zobowiązanie, iż będą je szanować i dbać o nie. W tym dniu pierwszoklasiści wypożyczyli także, pierwszą w swoim życiu, książkę.

wtorek 26.01.2010. Autorzy: Arkadiusz Chybalski i Renata Łabińska-Kociołek

Hej Panie Jezu

24 stycznia 2010 roku w Klasztorze oo. Franciszkanów w Radomsku odbył się Finał Konkursu Hej Panie Jezu. Patronat nad tym konkursem objął arcybiskup częstochowski Stanisław Nowak, który przybył na uroczystość.
KATEGORIA 6-9 LAT
Miejsce III Małgorzata Imiełowska- lat 6 Publiczne Przedszkole w Nowej Brzeźnicy Opiekunowie- P. Grażyna Walaszczyk i p. Gabriela Tałaj Utwór: „On jest Królem” Z towarzyszeniem chórku „Promyczki”: Jakub Ignasiak, Wiktoria Leśniewska, Natalia Siewier, Weronika Krawczyk, Kinga Stobiecka, Dawid Włodarczyk- instrumenty perkusyjne; Miejsce II Natalia Piasecka- lat 9 Szkoła Podstawowa Nr 6 w Radomsku; Opiekun - P. Joanna Bronowska Utwór: „Święta, święta” Akompaniament (keyboard); Miejsce I Karolina Derwisz - lat 9 Publiczna Szkoła Podstawowa w Orzechowie; Opiekun: P. Ewa Adamek Utwór : „Nie było miejsca dla Ciebie” Akompaniament -gitara - Karolina Derwisz.
KATEGORIA 10-12 LAT
Miejsca trzeciego nie przyznano; Miejsce II Zuzanna Siarka - lat 11 Zespół Szkolno-Gimnazjalny Nr 1 w Radomsku; Opiekun - P. Małgorzata Siarka Utwory:„Święta, święta” Akompaniament - fortepian-Katarzyna Pachuta; Miejsce I Adrianna Moroń Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Pławnie; Opiekun- P. Krzysztof Normand Utwory:„ Tobie mały Panie”; Miejsce I Sylwia Makowska - lat 11 Publiczna Szkoła Podstawowa w Orzechowie; Opiekun: P. Ewa Adamek Utwór: „Przybyli z nieba”.
KATEGORIA 13-15 LAT
Miejsca pierwszego nie przyznano; Miejsce III Adrian Porada Publiczny Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Szczepocicach; Opiekun – P. Anna Mariankowska utwór „Lulajże Jezuniu” Akompaniament (gitara) – Michał Nosal; Miejsce III Anna Umańska Zespół Szkolno-Gimnazjalny Nr 1 w Radomsku; Opiekun - P. Małgorzata Siarka Utwór „Północ już była” Akompaniament – fortepian -Katarzyna Pachuta; Miejsce II Aleksandra Gabryelczyk - lat 13 Zespół Szkolno-Gimnazjalny Nr 1 w Radomsku; Opiekun - P. Małgorzata Siarka Utwór : „Pada śnieg” Akompaniament – fortepian- Aleksandra Gabryelczyk.
KATEGORIA ZESPOŁY
Miejsca pierwszego nie przyznano; Miejsce III Zespół dziecięcy „Amelki” Świetlica Dziecięco-Młodzieżowa ze Stowarzyszenia Akcji Katolickiej przy parafii w Nowej Brzeźnicy; Opiekunowie - P. Grażyna Walaszczyk i p. Jolanta Kopka Utwór - „Kto wie”     Akompaniament (keyboard) - Szymon Sowiński; Miejsce II Zespól Wokalno-Instrumentalny przy I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku; Opiekun: P. Gabriela Szczygłowska Utwór „Uciekali " Akompaniament: 2 gitary klasyczne, akordeon, skrzypce, trąbka, instrument klawiszowy
Opiekunowie:
Joanna Bronowska, Grażyna Walaszczyk, Jolanta Kopka, Gabriela Tałaj, Małgorzata Siarka, Ewa Adamek, Krzysztof Normand, Hanna Klekowska, Anna Mariankowska, Arkadiusz Chybalski, Halina Szczekocka, P. Barbara Mickiewicz, Ks. Stanisław Goska, Gabriela Szczygłowska
PROTOKÓŁ Z KONKURSU "HEJ, PANIE JEZU"
Jury: mgr Barbaraa Kołodziejczyk, mgr Joanna Stoczyńska, mgr Anita Pawlak Zygma.
SZKOŁA PODSTAWOWA
I miejsce Martyna Olszowy PSP nr 1; II miejsce Dorota Kalecińska; PSP Dobroszyce III miejsce Julia Wrona Lgota Wielka.
WYRÓŻNIENIA:
Kinga Wolska, Angelika Grabowska PSP nr 3, Olga Janas PSP nr 6 Anna Mariankowska, Marlena Kopeć PSP nr 1, Karolina Stępień PSP nr 5.
NAGRODA DYREKTORA ZSG NR 1:
Anna Kucharczyk ZSG nr 1, Joanna Wegner SP nr 6.
GIMNAZJUM
I miejsce Ewelina Flasza PG nr 5; II miejsce Kinga Pluta PG nr 1; III miejsce Kinga Piotrowska PG w Lgocie Wielkiej.
WYRÓŻNIENIA:
Marta Zatoń, Magdalena Borowiecka, Maja Łańcuchowska PG nr 5; Marta Kuczkowska PG Dobroszyce; Ewelina Gadzińska PG Lgota Wielka; Marta Zatoń, Magdalena Borowiecka, Maja Łańcuchowska PG nr 5; Marta Kuczkowska PG Lgota Wielka
NAGRODA DYREKTORA ZSG NR 1:
Jakub Nowicki, Dominika Lewandowska ZSG nr 1; Katarzyna Rakowska PG nr 5.

sobota 23.01.2010. Autor: Aneta Pawelec

Dzień Babci i Dziadka

21 i 22 stycznia obchodziliśmy Dzień Babci i Dzień Dziadka. To była dobra okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym często zawdzięczamy większość rozkoszy dzieciństwa oraz złożyć im życzenia.
W tych dniach w Szkole Podstawowej w klasach I - III odbyły się uroczyste spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka. Po przywitaniu zaproszonych gości, uczniowie prezentowali swój program artystyczny. Na twarzach gości można było zaobserwować uśmiech, radość, łzy szczęścia i wzruszenia. Wielką przyjemność sprawiły Babciom i Dziadkom drobne upominki wręczone przez wnuków.
Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu oraz bliższego poznania się.

piątek 22.01.2010. Autorzy: Anna Piątkiewicz i Edyta Sykuła

Mistrzostwa w koszykówce

W dniach 20-21 stycznia 2010 roku w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Radomsku odbyły się mistrzostwa w koszykówce, w których uczestniczyły drużyny dziewczyn i chłopców ze wszystkich radomszczańskich gimnazjów. W czwartek swoje mecze rozgrywały drużyny chłopców, w piątek – drużyny dziewczyn. Reprezentacja PG nr 1 chłopców pod opieką p. Edyty Sykuły zajęła 4 miejsce, natomiast zespół PG nr 1 dziewczyn pod opieką p. Anny Piątkiewicz zajął 5 miejsce.
Turniej w koszykówce chłopców – wyniki: 1. PG 5; 2. PG 6; 3. PG 3; 4. PG 1; 5. PG 4; 6. PG 2.
Turniej w koszykówce dziewczyn – wyniki: 1. PG 3; 2. PG 6; 3. PG 5; 4. PG 4; 5. PG 1.
Skład chłopców PG nr 1: Michał Nocuń, Mateusz Jończyk, Filip Tyczyński, Dominik Kierczak, Artur Wieczorek, Mateusz Jarociński, Piotr Chmielewski, Łukasz Łuczyński.
Skład dziewczyn PG nr 1: Sylwia Olczyk, Monika Łęgowik, Alicja Jędrzejczyk, Magdalena Wieczorek, Patrycka Muller, Agnieszka Janocha, Aleksandra Powązka, Kamila Krej, Aleksandra Proszowska, Justyna Kamińska.

czwartek 21.01.2010. Autorzy: Aneta Pawelec i Iwona Adamek

Moja bezpieczna droga do szkoły

W piątek 15 stycznia odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom konkursu plastycznego dla uczniów kl. I – III PSP „Moja bezpieczna droga do szkoły”, zorganizowanego przez Iwonę Adamek i Anetę Pawelec. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi dzieci na to, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jury w składzie p. v-ce dyr. Agnieszka Biedrzycka oraz p. pedagog Urszula Retyk nagrodziło następujących uczniów:
W kategorii plakat: I miejsce – Weronika Stępień kl. III c; II miejsce – Kacper Kaczmarczyk kl. I c; III miejsce – Maciej Kucharczyk kl. II a; Wyróżnienie – Julia Bulińska kl. III a.
W kategorii makieta: I miejsce – Michał Iciek kl. II a; II miejsce – Karolina Kulesza kl. II a; III miejsce – Marta Szczygłowska kl. II a; Wyróżnienie – Martyna Drogosz kl. III c.

czwartek 21.01.2010. Aneta Pawelec i Iwona Adamek

Moja bezpieczna droga do szkoły

W piątek 15 stycznia odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom konkursu plastycznego dla uczniów kl. I – III PSP „Moja bezpieczna droga do szkoły”, zorganizowanego przez Iwonę Adamek i Anetę Pawelec. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi dzieci na to, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jury w składzie p. v-ce dyr. Agnieszka Biedrzycka oraz p. pedagog Urszula Retyk nagrodziło następujących uczniów:
W kategorii plakat: I miejsce – Weronika Stępień kl. III c; II miejsce – Kacper Kaczmarczyk kl. I c; III miejsce – Maciej Kucharczyk kl. II a; Wyróżnienie – Julia Bulińska kl. III a
W kategorii makieta: I miejsce – Michał Iciek kl. II a; II miejsce – Karolina Kulesza kl. II a; III miejsce – Marta Szczygłowska kl. II a; Wyróżnienie – Martyna Drogosz kl. III c.

środa 20.01.2010

Drodzy Uczniowie!

21 stycznia świętujemy Dzień Babci a zaraz po nim, 22 stycznia Dzień Dziadka.
Nasi kochani nie muszą znać się na samochodach komputerach, by w oczach wnuków uchodzić za mistrzów. To oni uczą nas radości z małych rzeczy, pokazują świat, który zapracowani rodzice mijają w pośpiechu. To dzięki nim czujemy się szczęśliwi.
Warto już wcześniej pomyśleć o jakimś miłym drobiazgu, by sprawić im radość. Dziadkowie a szczególnie babcie zapewne bardzo ucieszą się z życzeń wykonanych samodzielnie przez wnuka czy wnuczkę. A więc do dzieła!
A może po prostu powiedzmy, jak bardzo ich kochamy? Wystarczy czasem słowo, tak niewiele kosztuje, a znaczy tak wiele.
Babciu, Dziadku!
Cóż Ci dam, jedno serce tylko mam.
A w tym sercu róży kwiat.
Żyjcie nam , Babcie i Dziadkowie, sto lat!

wtorek 19.01.2010. Autor: Bożena Wieloch

Szare Szeregi w Radomsku…?

Nie było wtedy jeszcze nas, gdy Orły zmiótł pogardy czas, otumaniła kraj mgła szara: Szare Szeregi wyszły z mgły...”.
„To była wielka szkoła życia, patriotyzmu i poświęcenia dla kraju, któremu w warunkach niespotykanego dotychczas zagrożenia ze strony najeźdźców, trzeba było oddać wszystko, co nasze”

Prof. Stefan Goszczyński o Szarych Szeregach
Czy wiesz, że na terenie naszego miasta niezwykle aktywnie działały Szare Szeregi? Wycinka wojennej historii naszej małej ojczyzny mogliśmy posłuchać w poniedziałek 18.01.2010. roku.
W tym dniu gościliśmy w szkole panią Marianną Stalkę, autorkę książek poświęconych radomszczańskiemu harcerstwu. Jedna z wydanych ostatnio jej publikacji dotyczy Szarych Szeregów i ich działalności na terenie Radomska. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III naszego gimnazjum, którzy z widocznym na twarzach zainteresowaniem słuchali opowieści o losach swoich rówieśników i strasznych czasach, w których przyszło im żyć.
Pani Marianna Stalka z wielkim zaangażowaniem opowiadała o funkcjonowaniu Szarych Szeregów w latach hitlerowskiej okupacji, ich strukturze i podejmowanych akcjach... 
Dla zapominalskich dopowiedzmy: Szare Szeregi to kryptonim konspiracyjny Związku Harcerstwa Polskiego, w okresie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej w latach1939-1945. Zostały one powołane 27 września 1939 w Warszawie przez grono członków Naczelnej Rady Harcerskiej. Organizacja harcerzy opierała się na strukturze przedwojennego ZHP, posługiwano się kryptonimami, w których chorągwie nazywano  ulami, hufce – rojami, drużyny – rodzinami, a zastępy – pszczołami.
Radomszczańska organizacja przyjęła nazwę Rój „Metal” Jej członkowie już od roku 1940 brali udział w różnorodnych akcjach małego sabotażu i prowadzili je przez całą okupację. Ich celem było oddziaływanie na najszersze grupy Polaków. Najczęściej były to malowane rysunki i hasła na murach, znaki Polski walczącej, tzw. kotwicy, przekreślonej swastyki, żółwia, rozrzucane ulotki o treści antyniemieckiej. Akcje te świadczyły o wielkim zaangażowaniu młodzieży w walkę i miały duże znaczenie dla podniesienia ducha mieszkańców. Mówiąc o działalności Szarych Szeregów w Radomsku, nie można pominąć znacznego wkładu harcerek, które mimo tego, ze nie były oficjalnie zarejestrowane w strukturach „Metalu”, brały czynny udział w wielu akcjach organizowanych przez Rój.
Spotkanie stało się piękną lekcją patriotyzmu. Oby takich było więcej!
Dziękujemy naszemu gościowi za przekaz niezwykle cennych informacji , nauczycielom bibliotekarzom, tj. p. Annie Nowickiej-Grzędzie, p. Elżbiecie Dudzie-Fajkowskiej za zorganizowanie spotkania, a p. Markowi Biesiadzie za przygotowanie prezentacji multimedialnej.

piątek 08.01.2010. Autor: Arkadiusz Chybalski

Turniej Szachowy

7 stycznia 2010 roku w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbył się Turniej Szachowy. Uczestniczyły w nim szkoły podstawowe i gimnazja z całego powiatu radomszczańskiego. Uczniowie PSP nr 1 zajęli II miejsce i uzyskali kwalifikację do zawodów rejonowych, które odbędą się w Zelowie.
Skład PG nr 1: Przemysław Lora – klasa II A; Kordian Sajdak – klasa II A; Szymon Woch – klasa II A. Skład PSP nr 1: Marlena Bobrowska – klasa V b; Adrian Gabor – klasa IV a; Dariusz Mądry – klasa V a; Tomasz Wideryński – klasa V a.

piątek 08.01.2010. Autor: Arkadiusz Chybalski

Turniej Szachowy

7 stycznia 2010 roku w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbył się Turniej Szachowy. Uczestniczyły w nim szkoły podstawowe i gimnazja z całego powiatu radomszczańskiego. Uczniowie PSP nr 1 zajęli II miejsce i uzyskali kwalifikację do zawodów rejonowych, które odbędą się w Zelowie.
Skład PG nr 1: Przemysław Lora – klasa II A; Kordian Sajdak – klasa II A; Szymon Woch – klasa II A. Skład PSP nr 1: Marlena Bobrowska – klasa V b; Adrian Gabor – klasa IV a; Dariusz Mądry – klasa V a; Tomasz Wideryński – klasa V a.

środa 6.01.2010. Autor: Bożena Wieloch

ZABAWA CHOINKOWA W JEDYNCE

„Dziś bądź wesół, dziś użyj biesiady,
O przyszłym dniu niechaj próżnej rady:
Już tak dawno Bóg obmyślił w niebie
A k'tej radzie nie przepuszczą ciebie.”

Jan Kochanowski
Po feriach świątecznych odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa dla wszystkich uczniów "Jedynki". Jak zwykle i zgodnie z tradycją, był to dzień przebierańców. Oj, działo się... Szkolna sala gimnastyczna gościła postaci z ulubionych bajek i filmów. Niektórzy przebierali się za gwiazdy muzyki. Odbyły konkursy i słodki poczęstunek Zabawa choinkowa  była jak zawsze udana. Wszyscy bawili się doskonale. Uczniowie bawili się w trzech grupach, najpierw nasi najmłodsi, później starsi uczniowie  szkoły. Na kilka godzin zapomnieli o zimnie na zewnątrz - szkoda, że na tak krótko. Mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się na takiej imprezie i w podobnych nastrojach. Powtarzając za poetą nie zapominajmy!:
„Bo coś w szaleństwach jest młodości
Wśród lotu, wichru, skrzydeł szumu,
Co jest mądrzejsze od mądrości
 I rozumniejsze od rozumu.”

Młodość ma swoje prawa i korzystajcie z nich Drodzy Uczniowie! Byle z umiarem.

wtorek 22.12.2009. Autor: Bożena Wieloch

„Jak obyczaj stary każe według ojców naszej wiary…”

Tradycyjnie, jak co roku, w dzień poprzedzający przerwę świąteczną odbyły się w klasach wigilijne spotkania. Uczniowie z wielkim przejęciem podeszli do ich organizacji. Stoły i cała oprawa liturgiczna przypominała naszą domową wieczerzę wigilijną. Nie było co prawda 12 dań, ale i tak stół był obfity. Czuliśmy się tak rodzinnie a atmosfera wzajemnej życzliwości i składania życzeń wywoływała falę najcieplejszych uczuć. Szkoda, że taki nastrój nie trwa przez cały rok.
W bożonarodzeniową atmosferę wprowadziły nas jasełka odegrane przez uczniów naszej szkoły i towarzyszący im śpiew kolęd.
Dziękujemy naszym kolegom i koleżankom za wspaniały występ oraz przygotowującym ich:
księdzu Damianowi Kwiatkowskiemu, Katarzynie Bajon, Katarzynie Gorzoń, Iwonie Adamek, Małgorzacie Siarce i Renacie Łabińskiej –Kociołek.
Zapamiętajmy słowa przesłania i postarajmy się żyć według propozycji tam zawartych:
Zawsze ilekroć się uśmiechasz do swego brata
I wyciągasz do niego rękę.
Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie
Zawsze, ilekroć milkniesz, by innych wysłuchać.
Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei załamanym.
Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze,
jak bardzo znikome są twoje możliwości
I jak wielka jest twoja słabość,
Zawsze ilekroć pozwolisz,
by Bóg pokochał innych przez Ciebie
Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie…

A więc uśmiechajmy się do bliźnich, wysłuchajmy ich w potrzebie i dzielmy się wzajemnie dobrem, a moc Bożego Narodzenia będzie trwała przez cały rok!!! Wystarczy tak niewiele, by ziemia uśmiechała się niebem.

czwartek, 17.12.2009. Autorzy: Anna Nowicka-Grzęda, Elżbieta Duda-Fajkowska, Bożena Wieloch

Nie zrobisz w życiu kariery, Jeśli nie będziesz zważał na dobre maniery

Każdy z nas jest indywidualnością, ma inną osobowość, temperament. Często denerwują nas nakazy i zakazy, ograniczają normy i przepisy, usztywniają zasady i reguły. Ale spróbujmy bez nich żyć! Wyobraźmy sobie choćby jeden dzień, w którym wszystko jest dozwolone i nic nie jest zabronione, każdy może robić co chce, jak chce i kiedy chce. Byłby to zapewne najgorszy dzień w dziejach ludzkości. Żyjąc wśród ludzi musimy przestrzegać praw i zwyczajów. Nie możemy też lekceważyć reguł dobrego wychowania, chociaż za ich łamanie nie grozi nam mandat czy więzienie.
Znajomość zasad dobrego wychowania jest nieodłączną częścią naszego życia, niezwykle potrzebną, by zasłużyć na miano człowieka kulturalnego. Savoir vivre jest niezbędny w domu szkole czy w pracy. Popularyzowaniu tych zasad służył konkurs zorganizowany dla uczniów klas piątych szkoły podstawowej. Przebiegał on pod hasłem Moda na dobre maniery.
Uczniowie zostali przygotowani uprzednio do udziału w imprezie poprzez zajęcia, które odbyły się w czytelni biblioteki szkolnej. Sam konkurs odbył się w dniu 15 grudnia. Skład drużyn reprezentujących poszczególne klasy przedstawiał się następująco:
Klasa Va: Wioletta Cieślak, Paulina Prokop, Tomasz Wideryński; Klasa Vb: Marlena Bobrowska, Jakub Jagiełło, Anna Kucharczyk; Klasa Vc: Dominik Jędrzejczyk, Szymon Łacisz, Jakub Żółciński.
By zasłużyć na miano najlepszych, reprezentacje musiały wykazać się wiedzą i umiejętnościami, a także zdolnościami aktorskimi. Jedna z konkurencji poświęcona była odegraniu scenek sytuacyjnych, dotyczących, między innymi spóźniania się na lekcje, wręczania prezentów, składania życzeń. Nie obyło się także bez udziału wychowawców. To dla nich została przygotowana specjalna konkurencja polegająca na zbesztaniu niegrzecznej uczennicy,” niesfornej Eli”, która zaiste zachowywała się arogancko i bezczelnie. W rolę niesfornej Eli wcieliła się pani Elżbieta Duda –Fajkowska. Gratulujemy talentu aktorskiego naszej pani, a także występującym wychowawcom: pani Teresie Mytych, pani Grażynie Skupińskiej i panu Markowi Biesiadzie.
Wychowawcy wywiązali się rewelacyjnie z ról, które przyszło im odegrać, a my bawiliśmy się wszyscy wyśmienicie.
Ocenie podlegało także zachowanie uczniów podczas całej imprezy. I tutaj należy udzielić wszystkim wielkiej pochwały, gdyż nawet największe wiercipięty zachowywały się przyzwoicie…
Podczas ogłaszania wyników jury miało trudny orzech do zgryzienia. Poziom był bardzo wyrównany. Szalę zwycięstwa dla klasy V b przeważyła konkurencja związana z nakryciem i dekoracją stołu.
Dziękujemy jury (pani dyrektor Agnieszce Biedrzyckiej, pani Urszuli Retyk, pani Milenie Dobielskiej) za wspaniałe sędziowanie oraz panu Markowi Eksterowiczowi za to, że byliśmy słyszalni.

niedziela, 13.12.2009. Autor: Bożena Wieloch

SOLIDARNI Z CIERPIĄCYMI…

W dniu 13 grudnia 2009 roku delegacja uczniów i nauczycieli ZSG nr 1 uczestniczyła w uroczystej mszy świętej upamiętniającej wydarzenia sprzed 28. lat – wprowadzenie stanu wojennego i represje, które rozpoczęły się w związku z jego wprowadzeniem. Duża liczba działaczy Solidarności została wtedy aresztowana i internowana.
Eucharystia sprawowana była w kolegiacie pod wezwaniem Świętego Lamberta. Modliliśmy się w intencji żyjących i tych, którzy zginęli w tamtych czasach z rąk swoich rodaków. Homilię wygłosił ksiądz Marcin. W swoim kazaniu mającym także charakter adwentowej refleksji, powołując się na list świętego Pawła, wezwał wszystkich do czynienia dobra, bo tylko ono może sprawić że będzie w nas obecna prawdziwa radość i boży pokój.

wtorek, 08.12.2009. Autor: Bożena Wieloch

Cała sztuka polega na tym, żeby przekonać samego siebie,
że się umie, że się wie, że się da, a cała reszta – tj. faktyczne zdanie egzaminu – przyjdzie sama, pod warunkiem posiadania odpowiedniego zasobu informacji.

Od środy 9 grudnia uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum będą mieli okazję do sprawdzenia swoich sił na próbnym egzaminie.
Egzamin rozpoczyna się w środę testem humanistycznym, a zakończy w piątek. Jak co roku składa się z trzech części: humanistycznej, matematyczno- przyrodniczej, językowej.
Dla wszystkich uczniów stanowi on okazję nie tylko do sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów nauki szkolnej, ale także ważny sprawdzian zmierzenia się z technicznymi wymogami egzaminu. Nie można zapomnieć, iż: prace wypełnia się tylko czarnym długopisem,  nie można podpisywać swoim imieniem i nazwiskiem,  trzeba je kodować.
A przede wszystkim należy zmieścić się w zaplanowanym czasie.
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

wtorek, 08.12.2009. Autor: Elżbieta Duda-Fajkowska

II miejsce na OPALU

Zespół OCZEKIWANIE, reprezentujący naszą szkołę, zajął II miejsce w XXIV Ogólnopolskim Harcerskim Festiwalu Artystycznym OPAL 2009.
Dziewczyny: Kasia Pachuta (kl. I a), Marysia Sobańska (kl. I b), Ania Umańska (kl. I b), Karolina Ziemba (kl. I b) oraz p. Ela Duda-Fajkowska wykonały przed festiwalową publicznością piosenki „Bez” (sł., muz. K. Jarszak, P.Małolepszy) i „Pieśń odchodzących” (sł., muz. K. Spólnik).
OPAL’ 2009 odbywał się w dniach 3-5.12.2009 r.

poniedziałek, 07.12.2009. Autorzy: Edyta Sykuła i Dariusz Waloch

Turniej Mikołajkowy

W dniu 07.12.2009 roku odbyły się zawody sportowe "Turniej Mikołajkowy".
W zawodach brało udział 11 szkół podstawowych. Było 12 konkurencji sportowych. Reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce i z rąk pani prezydent Anny Milczanowskiej i pana Naczelnika wydziału Edukacji Zbigniewa Solarika otrzymała puchar. Każdy zawodnik otrzymał także paczkę od Świętego Mikołaja.
Reprezentacja naszej szkoły: Milena Rochowska, Barbara Ciosk, Karolina Sikorska, Karolina Weronika Stępień, Kinga Pietras, Aleksandra Gajda, Natalia Klekowska, Martyna Kmieć, Bartek Saternus, Patryk Majak, Jakub Krogulec, Jakub Nowak, Mateusz Jezuita, Mateusz Przybył, Adam Kaczmarczyk - wszyscy klasa IVA.
Opiekunami drużyny byli Dariusz Waloch i Edyta Sykuła.
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce PSP1; II miejsce PSP5; III miejsce PSP8; IV miejsce PSP2; V miejsce OSW; VI miejsce PSP6; VII miejsce PSP4; VIII miejsce PSP9; IX miejsce PSP7; X miejsce PSP10; XI miejsce PSP3.

niedziela, 06.12.2009. Autor: Bożena Wieloch

Mikołajki
Pamiętaj o nas, święty Mikołaju, nigdy nie spóźniaj się. Na całym świecie dzieci czekają, bardzo kochają cię.

Pięknym zwyczajem, przypadającym na czas adwentu, jest obdarowywanie dzieci prezentami w dniu Św. Mikołaja. Podarunki wkłada się zwykle pod poduszki lub do bucików, ale  nie tylko! Święty przybywa także do szkół, urzędów, by sprawić niesamowitą radość swoim pojawieniem się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Popularne mikołajki wprowadzają nas w nastrój nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Naszą szkołę Św. Mikołaj odwiedził wraz ze swoimi aniołkami w dniu 4 grudnia. Nastrój niesamowitego oczekiwania dało się zauważyć szczególnie wśród najmłodszych uczniów szkoły. Co niektórzy ocierali już łzy, że wyczekiwany gość się spóźnia. A jednak przybył!
Jak co roku gość odwiedzał wszystkich uczniów, dyrekcję oraz nauczycieli. Tym, którzy na to zasłużyli Święty rozdawał łakocie i prezenty. Czegóż tam nie było? Nawet samochody zmieniające kolory pod wpływem kontaktu z wodą, przytulne maskotki i laleczki…Nie obyło się bez piosenek i wierszyków recytowanych przez uczniów. Po rozdaniu słodkości, Mikołaj w pośpiechu wsiadł na sanie zaprzęgnięte w renifery, a aniołki odleciały razem z nim. Wśród uczniów panowało zdziwienie, że nikt w tym roku nie dostał rózgi. A wszyscy dorośli zostali pouczeni w jaki sposób  kształtować dzieci, by zasługiwały na prezenty :
„Zasiejcie im miłość w serduszkach
  niech rośnie razem z ich wiekiem,
by mogły swym dzieciom przekazać
 jak stać się dobrym człowiekiem”.

Na zakończenie wizyty zostały zrobione pamiątkowe zdjęcia.

czwartek, 03.12.2009. Autor: Bożena Wieloch

„Święty Andrzeju, daj znać, co mnie czeka?…”

W andrzejki próbujemy dla zabawy uchylić rąbka zasłony spowijającej przyszłość. Pierwsze udokumentowane wzmianki o wróżbach andrzejkowych pochodzą z roku 1557 - Marcin Bielski umieścił je w swojej sztuce teatralnej “Komedyja Justyna i Konstancyjej” Przypuszcza się, że adrzejkowe wróżby brały swój początek w starożytnej Grecji.
Grecy wierzyli, iż dusza ludzka po śmierci człowieka zyskując dar jasnowidzenia, może wpływać na świat rzeczywisty, zsyłając prorocze sny. Animizm i kult zmarłych w Grecji były składnikiem religii i do pomocy dusz Grecy uciekali się, gdy chcieli uchylić rąbka tajemnicy przyszłości.
Na greckie pochodzenie wskazywać też może etymologia imienia patrona zwyczaju, Andrzej po grecku to Andress (andros-mężczyzna, aner-mąż).
Według innej hipotezy kult św. Andrzeja wywodzi się z wierzeń celtyckich i starogermańskich, związanych z postacią Frey (Frei, Freyrze), boga płodności i urodzaju, światła słonecznego i deszczu.
Dziś, zarówno dziewczęta jak i chłopcy, dzieci i dorośli bawią się żartobliwymi wróżbami, najczęściej wspólnie, na organizowanych zabawach i imprezach lub kameralnych, domowych spotkaniach.
Mimo, że jesteśmy narodem katolickim to i tak tradycje andrzejkowe są kultywowane w naszych społecznościach lokalnych. Wróżb jest całe mnóstwo, ale nie sposób wspomnieć o wszystkich. Głównym powodem dla którego w wieczór andrzejkowy zaglądamy w ciemne strony magii jest chęć poznania swojego przyszłego męża. Niektóre ze sposobów wymagają dużego samozaparcia. A oto jeden z najoryginalniejszych: jeśli chcesz ujrzeć we śnie przeznaczonego Ci ukochanego, cały dzień musisz pościć i nie pić wody. Tuż przed położeniem się do łóżka zjeść piekielnie słonego śledzia. Taka wyszukana kolacja na pewno wywoła sen o wodzie, a mężczyzna, który poda ci w nim napój, będzie ci przeznaczony...
Najważniejsze przecież jest to, by się świetnie bawić.
Uczniowie naszej szkoły także bawili się wesoło podczas imprezy andrzejkowej zorganizowanej z inicjatywy samorządu szkolnego. Uczennice klasy III b PG nr 1 zabawiały młodsze koleżanki i kolegów organizując im typowe wróżby związane z tradycją nocy świętego Andrzeja. Zabawy cieszyły się wielkim zainteresowaniem ze strony najmłodszych uczniów naszej szkoły, czego dowodem były istne tłumy dopominających się wróżb. Ciekawe, które z nich się spełnią???
Wróżby to staw andrzejki próbujemy dla zabawy uchylić rąbka ludzkość sposób na adwentu. Panny wróżyły zamążpójście w wigilię świętego Andrzeja (tj.29 listopada) a kawalerowie w przeddzień świętej Katarzyny. Wróżby to stary jak ludzkość sposób na poznanie niepewnej przyszłości. Wierzono, że są dni, kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają przed nami odrobinę nieznanego. Wróżbom miłosnym sprzyjał początek adwentu. Panny wróżyły zamążpójście w wigilię świętego Andrzeja (tj.29 listopada) a kawalerowie w przeddzień świętej Katarzyny.
Andrzejkowe wróżby przetrwały aż do dziś i do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością, mimo iż przez stulecia Wróżby to stary jak ludzkość sposób na poznanie niepewnej przyszłości. Wierzono, że są dni, kiedy duchatarzyny.
Andrzejkowe wróżby przetrwały aż do dziś i do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością, mimo iż przez stulecia Kościół potępiał je jako zabobony.

środa, 25.11.2009. Autor: Jolanta Bukowska

Ludzie ludziom zgotowali ten los

Dnia 20 listopada br. w świetlicy szkolnej został rozstrzygnięty 9-ty Wewnątrzszkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem Ludzie ludziom zgotowali ten los. Jak co roku zorganizowała go pani mgr Jolanta Bukowska.
Oto wyniki: I miejsce – Kinga Kalinowska; uczennica klasy III B; II miejsce – Artur Wieczorek; uczeń klasy III B; III miejsce – Jakub Nowicki; uczeń klasy III A; Wyróżnienie – Łukasz Bugajczyk uczeń klasy III A; Nagrody ufundowała Rada Rodziców.

Na chwałę Bogu i Ojczyźnie

We wtorek 24 listopada w świetlicy szkolnej miał miejsce konkurs recytatorski dla uczniów klas I-III PSP 1 Na chwałę Bogu i Ojczyźnie. Uczniowie z dumą i radością recytowali wiersze o treści patriotycznej i religijnej.
Od lat organizuje go p. mgr Jolanta Bukowska. W Jury zasiadają rodzice i nauczyciele, a nagrody funduje Rada Rodziców.
Oto laureaci: I miejsce – Miłosz Banasiak klasa I C; II miejsce – Milena Dygudaj klasa III A; III miejsce – Adam Kałędkiewicz klasa III C; Wyróżnienia – Anna Kowalska klasa II B, Paweł Olejnik klasa III B, Bianka Kowalczyk klasa II B; Nagrodę Publiczności otrzymała Marta Szczukocka klasa II A.

Polska, moją Ojczyzną

Tradycyjnie jak co roku w listopadzie odbył się w świetlicy szkolnej Konkurs Recytatorski dla gimnazjalistów naszej szkoły Polska, moją Ojczyzną.
Decyzją jurorów nagrody otrzymali: I miejsce – Artur Wieczorek klasa III B; II miejsce – Aleksandra Gabryelczyk klasa I A; III miejsce – Joanna Chrząszcz klasa II C; Wyróżnienia – Anna Umańska klasa I B, Jakub Nowicki klasa III A, Aleksandra Proszowska klasa I B.
Uczniów przygotowali: mgr Anna Huber, mgr Danuta Zawadzka, mgr Barbara Gnoińska, mgr Bożena Wieloch, mgr Andrzej Kucharski.

piątek, 13.11.2009. Autorzy: Bożena Wieloch, Elżbieta Duda-Fajkowska

„Ty to masz szczęście, że w tym momencie żyć ci przyszło
w kraju nad Wisłą. Ty to masz szczęście.”

Lekcją patriotyzmu dla uczniów naszej szkoły stały się akademie, które odbyły się w dniach 10 i 12 listopada 2009 r.
Święto Wolności uczcili uczniowie szkoły podstawowej przedstawieniem poświęconym historycznym chwilom i drodze naszej Ojczyzny do niepodległości. Program został przygotowany przez klasę VI b, a atmosferę tamtych dni oddały pieśni i piosenki wykonane przez szkolny chór.
Myślą przewodnią akademii zorganizowanej dla uczniów PG 1 była szeroko pojmowana wolność. Wolność rozumiana jako męczeńska walka o istnienie naszej Ojczyzny przez całe tysiąclecia. Wolność jako walka o dobro i niezależność. Wolność jako praca na rzecz naszego państwa. Wolność i bycie wolnym to dar czy brzemię?
Gimnazjaliści wysłuchali pięknych i głębokich myśli ukrytych w piosenkach Marka Grechuty, Jacka Kaczmarskiego, a wyśpiewanych przez Olę Gabryelczyk, Kasię Pachutę (kl. I a), Marysię Sobańską, Anię Umańską (kl. I b). Piosenki przeplatane były tekstami recytowanymi przez młodzież z kl. III c.
Miejmy nadzieję, że słowa te na długo pozostaną w pamięci i skłonią wszystkich do refleksji nad istotą naszego stosunku do Ojczyzny.
Uczestnicy uroczystości udowodnili swoją postawą, że żywią wielki szacunek do Święta Odzyskania Niepodległości.

czwartek, 03.09.2009. Autorzy: Anna Nowicka-Grzęda, Bożena Wieloch, Elżbieta Duda-Fajkowska

Witaj szkoło!

Dnia 1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2009/10. Część artystyczną przygotowały klasa III b i III a pod opieką pani mgr Katarzyny Karkoszki i pani mgr Anny Kaliszyk.
Zostały przydzielone nowe wychowawstwa:
Klasa "0" mgr Bożena Nowak
Klasa I a mgr Anna Kaliszyk
Klasa I b mgr Katarzyna Karkoszka
Klasa I c mgr Marzena Lora
Klasa IV a mgr Anna Huber
Klasa IV b mgr Danuta Zawadzka
Klasa IV c mgr Bożena Miądowicz

piątek, 13.11.2009

„Moda na czytanie”

Pod takim hasłem przebiegała w naszej szkole ogólnopolska akcja „Cała Polska czyta dzieciom”.
W dniach 3.11 – 5.11. 2009 r. uczniowie klas „0”- III PSP odwiedzali szkolną bibliotekę, aby posłuchać zabawnych historii o sympatycznych bliźniakach – Kubie i Bubie oraz zgłębić wiedzę na temat savoir-vivre’u.
Kuba nie wiedział kto to jest człowiek dobrze wychowany. Na szczęście z pomocą przyszła mu siostra wyjaśniając, że to ktoś, kto nie zachowuje się jak małpa i kogo nie trzeba chować do szafy, gdy przychodzą goście.
Przed naszymi młodymi czytelnikami zostały postawione trudne zadania np. jak należy się zachować kiedy przydarzy się spóźnienie na lekcję, jak wręczyć elegancko kwiaty i przywitać gości. Inscenizacji wierszy oraz wcielenia się w postać Kuby i Buby podjęły się uczennice z kl. V b: Marlena Bobrowska, Ania Kucharczyk, Patrycja Broniszewska.
W akcję chętnie włączyli się pracownicy i nauczyciele naszej szkoły: Grzegorz Beza, Agnieszka Biedrzycka, Krystyna Bracka, Milena Dobielska, Anna Huber, Urszula Retyk, Ewa Wlaźlak, Danuta Zawadzka.
Organizatorki akcji p. Anna Nowicka-Grzęda, Bożena Wieloch, Elżbieta Duda-Fajkowska dziękują za cudowną atmosferę oraz trzymają kciuki, aby młodzi adepci podołali trudnej sztuce savoir-vivre’u.

wtorek, 10.11.2009

Święto Niepodległości w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1

We wtorek, 10 listopada 2009 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego odbyła się uroczysta akademia z okazji 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Część artystyczna została przygotowana przez panią mgr Joannę Szczukocką i panią Bożenę Wieloch, natomiast wykonali ją uczniowie klasy VI b. W realizację przedsięwzięcia także zaangażowani byli: pani mgr Małgorzata Siarka, pan mgr Marek Eksterowicz i pani mgr Małgorzata Wegner, którzy przygotowali podkład muzyczny, nagłośnienie oraz dekorację.

poniedziałek, 09.11.2009

Portret Wielkich Polaków – Wałęsa kontra Piłsudski

9 listopada 2009 roku w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Radomsku odbyła się debata: Portret Wielkich Polaków – Wałęsa kontra Piłsudski. Uczestniczyli w niej uczniowie ze wszystkich radomszczańskich gimnazjów. Organizatorami imprezy byli nauczyciele PG nr 3: pan Radosław Bartnik i pan Tomasz Mazur oraz Urząd Miasta Radomska. Jej głównym celem było: skłonienie do przemyśleń i refleksji dotyczących obu postaci; rozwijanie zainteresowań historycznych i twórczej postawy uczniów; poszerzenie informacji dotyczących historii Polski; kształtowanie postaw patriotycznych na przykładzie biografii Marszałka Józefa Piłsudskiego i Lecha Wałęsy; kształtowanie umiejętności argumentowania i publicznego wygłaszania niezależnych opinii na wyżej wymieniony temat.
Podczas debaty uczniowie ze wszystkich gimnazjów zostali podzieleni na dwa zespoły. Zadaniem pierwszego było przekonanie przeciwników, że Józef Piłsudski zasługuje na miano Wielkiego Polaka, natomiast zadaniem drugiego, że to Lech Wałęsa zasługuje na większe uznanie i szacunek wszystkich Polaków.
Wszyscy uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji i wykazali się dużą wiedzą o bohaterach debaty.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II A: Olga Sapis, Przemysław Lora, Alicja Jędrzejczyk, Paulina Łobodecka.

czwartek, 05.11.2009

Mistrzostwa Powiatu w Sztafetach Pływackich

26 października 2009 roku odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetach Pływackich. W mistrzostwach brały udział szkoły podstawowe 1,6,9 chłopcy i dziewczęta a wśród gimnazjów: PG 1,4,5,6 także chłopcy i dziewczęta. Sztafety w szkołach podstawowych odbyły się na dystansie 8x25m a gimnazjum 10x25m.

klasyfikacja końcowa:

PSP dziewczęta:

PSP chłopcy

I m PSP 6
II m PSP 9
III m PSP1

I m PSP 6
II m PSP 9
II m PSP 1

PG dziewczęta:

PG chłopcy

I m PG 5
II m PG 6
III m PG 1
IV m PG 4

I m PG 5
II m PG 6
III m PG 4
IV m PG 1

czwartek, 29.10.2009

Uczniowie ZSG nr 1 pamiętają
o Ofiarach Zbrodni Katynia

Dnia 29 października 2009 roku na piątej godzinie lekcyjnej przed ścianą katyńską spotkali się uczniowie gimnazjum oraz nauczyciele naszej szkoły. Przyświecał im jeden cel: uczcić pamięć pomordowanych polskich oficerów w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Egzekucje przeprowadziła w kwietniu 1940 roku na rozkaz Stalina sowiecka NKWD.
Zgromadzeni w ciszy i skupieniu gimnazjaliści i nauczyciele wysłuchali montaż słowno-muzyczny pt. Katyń – Golgota Wschodu przygotowany przez uczniów klasy III C gimnazjum pod kierunkiem p. mgr Andrzeja Kucharskiego oraz p. mgr Marka Biesiadę.

czwartek 22.10.2009

Ścieżką czytelniczo-medialną po fabrycznej Łodzi

21 października 2009 roku uczniowie PSP nr 1 z klas V b, V c, VI a, IV b uczestniczyli w jednodniowej wycieczce autokarowej do Łodzi. Wycieczka rozpoczęła się miłym akcentem: seansem filmowym w kinie Orange IMAX. Tam uczniowie obejrzeli dokumentalny, przyrodniczy film Pod taflą oceanu. Film, zrobiony techniką 3D, przeniósł widzów w egzotyczne i odległe wody Australii Południowej, Wielkiej Rafy Koralowej. Uczniowie podziwiali podwodne życie oceanu za pomocą specjalnych okularów do odbioru obrazu trójwymiarowego.
W związku z realizacją ścieżki czytelniczo-medialnej, uczniowie odwiedzili Łódzkie Studio Małych Form Filmowych SE-MA-FOR. Tam zapoznali się ze sposobem powstawania animowanych filmów lalkowych i rysunkowych dla dzieci i dorosłych. Obejrzeli wystawę lalek i scenografię do najpopularniejszych filmów animowanych: Miś Uszatek, Przygody misia Colargola, Mały pingwin Pik-Pok, Opowiadania Muminków, Mordziaki. Uczniowie obejrzeli również krótkometrażową animację „Piotruś i wilk”, nagrodzoną Oskarem w 2007 roku, a po projekcji uczestniczyli w warsztatach lalkarskich.
Po wizycie w „Semaforze” grupa udała się do groty solnej „Relax”. Tam pod czujnym okiem animatorów i opiekunów, uczestnicy wycieczki zostali poddani klimatycznej terapii „morskiej bryzy”, koloroterapii oraz działaniu muzyki relaksacyjnej. Po wysłuchaniu legendy o św. Kindze uczniowie udali się na poszukiwanie Złotego Pierścienia. Dwóch szczęśliwców, którzy odnaleźli pierścień: Błażej Grzybek i Patrycja Broniszewska, uhonorowano nagrodami. Wizytę w grocie solnej zakończyła rozmowa z duszkami groty na temat spełniania marzeń.
Uczestnicy wycieczki w optymistycznym nastroju, zrelaksowani i odprężeni, wrócili do domu. Organizatorami wycieczki byli: p. Anna Skórka-Nowicka, p. Anna Nowicka Grzęda, p. Mariola Olejniczak, p. Marek Biesiada.

niedziela, 17.10.2009. Edyta Sykuła

Radomszczański Tydzień Sportu. Profilaktyka, Sport, Radość!!!

13 października 2009 roku w ZSG nr 4 w Radomsku odbyły się zawody lekkoatletyczne szkół podstawowych. Brało w nich udział 7 publicznych szkół podstawowych z Radomska (nr 1, 2, 5, 6, 7, 9, 10). W sztafecie wahadłowej nasza szkoła zajęła II miejsce, a w skoku w dal łączonym III miejsce. Indywidualnie w rzucie piłką uszatką Milena Rochowska zajęła I miejsce i zdobyła złoty medal, natomiast Bartek Saternus - III miejsce - brązowy medal. Nagrody wręczał były lekkoatleta, medalista igrzysk olimpijskich Artur Partyka.
15 października 2009 roku odbył się turniej w piłce siatkowej chłopców szkół gimnazjalnych. Nasi uczniowie zajęli w nim II miejsce. Puchar zawodnikom Jedynki wręczył siatkarz kadry i Skry Bełchatów Mariusz Wlazły.

Wyniki meczów:
PG1-PG6 0:2
PG4-PG5 2:1
PG6- PG4 2:1
PG1-PG4 2:1
PG1-PG5 2:0
PG6- PG5 2:0

Klasyfikacja turnieju:
I MIEJSCE PG6
II MIEJSCE PG1
III MIEJSCE PG4
IV MIEJSCE PG5

czwartek, 01.10.2009

10 lat istnienia gimnazjów w Radomsku

Trzy radomszczańskie gimnazja: PG nr 1, PG nr 2, PG nr 3, we wtorek 29 września obchodziły jubileusz 10-lecia istnienia.
Uroczystość rozpoczęła Msza św. w Kościele św. Lamberta, następnie obchody przeniesiono do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, gdzie nauczyciele i uczniowie przygotowali prezentację multimedialną pt. 10-lecie powstania gimnazjów w Radomsku oraz spektakl pt. . W sali widowiskowej spotkali się obecni i byli dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. Swoją obecność zaakcentowali również przedstawiciele samorządu i parlamentarzyści.
W holu przed wejściem do sali widowiskowej, gimnazja, które obchodziły jubileusz przygotowały wystawy pokazujące ich sukcesy.

wtorek, 29.09.2009

III miejsce PG 1 w grze miejskiej – „Walki radomszczan o niepodległość”

28 września 2009 roku w Radomsku odbyła się historyczna gra miejska pt. „Walki radomszczan o niepodległość”, w której uczestniczyli uczniowie radomszczańskich gimnazjów. 8-osobowa drużyna Publicznego Gimnazjum nr 1 zajęła w niej III miejsce.
Organizatorem zabawy był Związek Harcerstwa Polskiego w Radomsku. Celem gry były przybliżenie młodzieży wydarzeń historycznych związanych z wybuchem II wojny światowej oraz obroną Radomska. Każda szkoła poszukiwała na obszarze całego miasta miejsc związanych z historią oraz wykonywała zadania i odgadywała zagadki.
Uczniowie PG 1, którzy uczestniczyli w grze: Anna Umańska – I B, Ewelina Łuczyńska – I C, Jakub Bugdal – I A, Jakub Wojciechowski – II B, Kamila Krej – II A, Karolina Ziemba – I B, Paulina Żelazna – I C, Piotr Jamrozik – I C, opiekun: Marek Biesiada

poniedziałek, 21.09.2009. Jolanta Bukowska

Uczniowie ZSG nr 1 pamiętają
o 70. rocznicy wybuchu
II wojny światowej

Dnia 16 września 2009 roku na szóstej godzinie lekcyjnej przed ścianą katyńską spotkali się uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjaliści oraz nauczyciele naszej szkoły. Przyświecał im jeden cel: uczcić pamięć pomordowanych na Wschodzie polskich oficerów, przypomnieć najeźdźców naszej Ojczyzny, wspomnieć rodaków, którzy dzielnie walczyli i dzielnie umierali, abyśmy dziś mogli żyć, uczyć się i pracować w wolnej niepodległej Polsce.
Zgromadzeni w ciszy i skupieniu wysłuchali montażu słowno-muzycznego pt. "Ku pamięci"przygotowanego pod kierunkiem p. mgr Jolanty Bukowskiej oraz p. mgr Małgorzaty Siarki.

czwartek, 17.09.2009

Katyń – pamięć nie dała się zgładzić...

17 września 2009 roku delegacja uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 w Radomsku razem z pocztem sztandarowym uczestniczyła w miejskich obchodach upamiętniających 70. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę.
Uroczystości rozpoczęła msza św., która odbyła się w kaplicy na Starym Cmentarzu w intencji żołnierzy i policjantów pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze-Miednoje. Następnie delegacje szkół i zaproszeni goście oddali przed Tablicami Katyńskimi hołd ofiarom zbrodni. Główne obchody odbyły się w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 5 w Radomsku, gdzie dokonano posadzenia Dębu Pamięci poświęconego pamięci jednej z ofiar NKWD – policjantowi Czesławowi Grycowi, który został zamordowany w Twerze 13 kwietnia 1940 roku. Na koniec w sali gimnastycznej, uczniowie ZSG nr 5 przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. „Katyń – pamięć nie dała się zgładzić...”.
W obchodach wzięła udział delegacja Urzędu Miasta Radomsko na czele z panią prezydent Anną Milczanowską oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego i posłowie na Sejm RP.

czwartek, 10.09.2009. Danuta Zawadzka

Niech nigdy nie wróci ten czas

Dnia 1 września 2009 roku w Radomsku na Placu 3 Maja odbyło się widowisko plenerowe poświęcone 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Do udziału w spektaklu "Niech nigdy nie wróci ten czas" w wykonaniu Miejskiego Teatru Źródło włączył się Miejski Dom Kultury, harcerze i Szkolny Teatr Źródło z naszego gimnazjum.
Widowisko w opinii ludzi, którzy przeżyli wojnę było prawdziwą rekonstrukcją zdarzeń mających miejsce w Radomsku w dniu 1 września. Licznie zebranym radomszczanom dostarczyło wzruszeń i zmusiło do refleksji o tym co było.
Niech nigdy nie wróci ten czas!

czwartek, 03.09.2009

Witaj szkoło!

Dnia 1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2009/10. Część artystyczną przygotowały klasa III b i III a pod opieką pani mgr Katarzyny Karkoszki i pani mgr Anny Kaliszyk.
Zostały przydzielone nowe wychowawstwa:
Klasa "0" mgr Bożena Nowak
Klasa I a mgr Anna Kaliszyk
Klasa I b mgr Katarzyna Karkoszka
Klasa I c mgr Marzena Lora
Klasa IV a mgr Anna Huber
Klasa IV b mgr Danuta Zawadzka
Klasa IV c mgr Bożena Miądowicz

 menu
 Najważniejsze akty prawne

Najważniejsze akty prawne
i informacjeKLAUZULA INFORMACYJNA
O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
KLIKNIJ NA PLIK PDF
I PRZECZYTAJ INFORMACJĘProgram Wychowawczo – Profilaktyczny w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1Procedury postępowania
w sytuacjach kryzysowych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1
w RadomskuProgram terapii logopedycznej uczniów
z zaburzeniem kinestezji artykulacyjnej w obrębie głosek dentalizowanych
 Ważne informacje

Ważne informacjePodręczniki do religii
w roku szkolnym 2018/2019

Pobierz plik PDFPROJEKT
EDUKACYJNY
"
DYSKRYMINACJI
MÓWIMY NIE"PROGRAM
AKTYWNA TABLICA

">Nowy Statut
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1
im. Bolesława Chrobrego
w Radomsku


Plik dokumentu PDF do pobraniaKONCEPCJA FUNKCJONOWANIA
I ROZWOJU ZSG NR 1 W RADOMSKU

Plik do pobrania w formacie pdfROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
1)
z dnia 26 sierpnia 2015 r.
w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach

Kliknij i pobierz rozporządzenieZASADY FUNKCJONOWANIA
DZIENNIKA ELEKTRONICZNEGO

Proszę o zapoznanie się z zasadami funkcjonowania dziennika elektronicznego w ZSG nr 1 w Radomsku

POBIERZ PLIK

Aktualizacja z dnia 10.07.2015Uwaga rodzice!!!
Proszę zapoznać się z poniższymi zasadami,
na których uczeń można zostac zwolniony z zajęć Wychowania Fizycznego oraz pobrać odpowiednie formularze

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 10 czerwca 2015 r.
OPINIA o ograniczonych możliwościach uczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego/o braku możliwości uczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego

Wnioski o zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego w roku szkolnym 2015/2016
 Organizacja roku szkolnego

Organizacja roku szkolnego 2017/2018Podręcznik do języka angielskiego do kl. 0 pt. „I love Boo”- wydawnictwo MAC. Edukacja poziom B.Kalendarz
na rok szkolny

Spotkania
z rodzicami

Terminy egzaminów

Dni wolne od zajęć dydaktycznychPLAN LEKCJI


Obowiązuje
od 12.02.2018 r.Dzwonki na lekcje
i przerwy

Kliknij
 Organizacja roku szkolnego

Testy z historii

Kliknij na ten link
TESTY PRZYGOTOWUJĄCE DO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO
Z HISTORII

Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich gimnazjum została stworzona dla was strona internetowa z testami z historii, na której możecie ćwiczyć swoje umiejętności, a także sprawdzić jakiej wiedzy jeszcze wam brakuje do zaliczenia sprawdzianów z historii.
Kliknij na ten link
TESTY Z HISTORII

   

Autor strony internetowej: Marek Biesiada