Dziękujemy wszystkim ochotnikom za udział w zabawie! Słoik skrywał w sobie aż… 67 czekoladowych jajeczek. Spośród wielu, wielu z Was tylko jednej osobie udało się odgadnąć ilość jajeczek – gratulujemy Milenie Makowskiej z VIa! 🙂 Zapraszamy po odbiór smakołyków do szkolnej biblioteki. Czekoladowe jajeczka idealnie wpasują się w wielkanocny klimat.


Wizyta u Pana Prezydenta


Dzisiaj mieliśmy zaszczyt odwiedzić Urząd Miasta Radomska, gdzie delegacja naszej szkoły spotkała się z Panem Prezydentem Jarosławem Frencem. Chcieliśmy podziękować za wsparcie w zakupie nowego pieca konwekcyjnego dla naszej szkoły. To niezwykle ważne urządzenie umożliwi nam jeszcze lepsze przygotowanie pysznych posiłków dla naszych uczniów!

W ramach wdzięczności, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Radomsku przygotowali specjalne wielkanocne ciasto, które zostało upieczone właśnie w nowym piecu konwekcyjnym. Wręczyliśmy je Panu Prezydentowi wraz z życzeniami radosnych Świąt Wielkanocnych dla niego i całego miasta. Dziękujemy za Wasze wsparcie i za to, że jesteście z nami na każdym kroku!

 


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO 


Mowa Piasta jest piaszczysta:

Zgrzyta, chrzęści, skrzypi, śwista (…)

Szemrze, szepce i szeleści (…)

Kto się dobrze w niej rozgości,

Będzie wiele miał radości.

Joanna Papuzińska

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO 25 lat temu (17 listopada 1999 r.) miał na celu zwrócenie uwagi na konieczność ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W naszej szkole tego dnia mieliśmy okazję na nowo dostrzec wyjątkowość              i piękno naszej mowy ojczystej. Dzięki wyeksponowanym gazetkom i plakatom odkrywanie jej tajemnic okazało się dobrą zabawą. W klasach i na korytarzach rozbrzmiewały mądre cytaty i łamańce językowe. Uczniowie chętniej niż zwykle pochylali się nad trudnościami gramatycznymi i ortograficznymi. Niektórzy nawet strojem podkreślali, że dbałość o poprawność pod tym względem leży im na sercu, ostrzegając hasłami na podkoszulkach i spodniach przed pułapkami językowymi. Tego dnia po prostu wypadało być „ą”, „ę”.

Na godzinach wychowawczych i lekcjach języka polskiego uczniowie mieli okazję porozmawiać o patriotyzmie przejawiającym się dbałością o polszczyznę,              o odrębności kulturowej i tożsamości narodowej.

Już kilka dni wcześniej Samorząd Szkolny zaangażował się w obchody tego wyjątkowego dnia. W ramach konkursu klas na drzwiach pracowni pojawiły się dekoracje promujące ojczystą mowę. Zaangażowanie i pomysłowość naszych uczniów okazała się godna pochwały. Najwyżej zostały ocenione wysiłki klasy VIc. Gratulujemy zdobycia certyfikatu!

Uczniowie klas IV-VIII mieli również okazję wziąć udział w konkursach literackich promujących polszczyznę. Dziękujemy uczniom, którzy stworzyli oryginalne hasła reklamujące język polski lub napisali wiersz poświęcony pięknu ojczystej mowy. Gratulujemy talentu i pomysłowości. Laureaci to: Pola Nowakowska z kl. IVa, Alicja Famulska i Nikola Woldańska z kl. VIa oraz Krzysztof Merc z kl.VIIa.

Jeden dzień poświęcony ojczystej mowie to stanowczo za mało. Może                    w przyszłym roku będziemy świętować tydzień, miesiąc,… a najlepiej na co dzień dbajmy o polszczyznę, która jest skarbnicą naszej kultury i historii.


Konkurs „Poeci dziecięcej radości”.


Już po raz dziewiętnasty w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Radomsku odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy “Poeci dziecięcej radości”. Wydarzenie, poświęcone twórczości poetyckiej Agnieszki Frączek i Bogusława Michalca, było skierowane do uczniów klas drugich radomszczańskich szkół podstawowych.

27 lutego w naszej czytelni odbyły się szkolne eliminacje do ww.konkursu. Do finału przeszły dziewczęta z klasy II b: Marta Klekowska, Hanna Młynarz oraz Marta Nowicka. Pod czujnym okiem nauczycieli bibliotekarzy Elżbiety Dudy-Fajkowskiej, Bożeny Wieloch i Aleksandry Grzędy uczennice przyswoiły wiedzę dotyczącą twórczości Agnieszki Frączek i Bogusława Michalca. Konkurs stanowi idealną okazję, by ćwiczyć pamięć, nauczyć się zespołowego działania oraz wykazać zdolnościami plastycznymi.P

Przed uczestnikami w PSP nr 4 czekał szereg różnorodnych i trudnych zadań. Z dumą możemy poinformować, że nasze uczennice zdobyły w tym konkursie III miejsce. Pierwsze miejsce przypadło PSP nr 5 a drugie PSP nr 6.


Content | Menu | Access panel