Szkolny Konkurs Krasomówczy


W piątek 19 kwietnia rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Krasomówczy pod hasłem „Piewca Bolesława Chrobrego i innych władców z rodu Piastów”. W pierwszym jego etapie reprezentanci klas VI i VII mieli za zadanie zaprezentować piękną i barwną polszczyzną wypowiedź na temat ulubionego księcia lub króla z dynastii Piastów. Bohaterami niezwykłych opowieści stali się: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Bolesław Krzywousty i Św. Jadwiga. Drugi etap okazał się trudniejszy, gdyż na podstawie fragmentu „Kroniki polskiej”Galla Anonima przedstawiali własną interpretację tekstu dotyczącego przedśmiertnego proroctwa Bolesława Chrobrego. Jury- panie G. Skupińska, B. Wieloch oraz M. Piwońska po burzliwej dyskusji wyłoniły laureatów. I miejsce zdobył Szymon Makowski (VII b), II miejsce wywalczyła Lena Załęcka (VIa), III miejsce uzyskał Davyd Ter-Hukasian (VIc) a Dorota Dybka (VIb) i Wiktor Stasiński (VIIa) otrzymali wyróżnienia. Organizatorki konkursu – panie Bożena Wieloch, Magdalena Piwońska i Milena Dobielska dziękują nauczycielom historii za przygotowanie uczestników, dyrekcji szkoły i Radzie Rodziców za ufundowanie nagród oraz pani A. Grzędzie za piękną dekorację czytelni.


KONKURS WIEM CO JEM, ODŻYWIAM SIĘ ZDROWO


 

W dniu 19 kwietnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny WIEM CO JEM, ODŻYWIAM SIĘ ZDROWO, przygotowany przez p. Małgosię Litwińską i p. Wiolę Ruszkiewicz dla uczniów klas I-III.

Laureaci konkursu:

1 miejsce

Marcel Wódka kl. Ic

Igor Kaszuwara kl. IIa

2 miejsce

Tadeusz Retyk kl. IIa

Aleksander Knop kl. IIb

3 miejsce

Alicja Bareła kl. Ib

Iga Stachura kl. IIa

Wiktor Napora kl. IIa

Nagrody ufundowała Rada Rodziców PSP1.

Dziękujemy🧡

 


Dzień Świadomości Autyzmu 💙


Jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świadomości Autyzmu. Uczniowie w tym dniu mogli okazać symboliczne wsparcie osobom z autyzmem ubierając się na niebiesko, wykonując plakat lub oglądając edukacyjne filmy. Dziękujemy za wszelkie oznaki wsparcia i tolerancji 💙💙💙

Autyzm jest zaburzeniem o charakterze neurologicznym zaliczany jest do grupy całościowych zaburzeń rozwojowych. Warunkiem postawienia rozpoznania jest pojawienie się nieprawidłowości w relacjach społecznych, komunikowaniu się oraz w rozwoju funkcjonalnej lub symbolicznej zabawy już przed 3 rokiem życia dziecka.

Osoby w spektrum autyzmu mają trudności w nawiązywaniu kontaktów i przestrzeganiu reguł społecznych, a także ze zrozumieniem reakcji i emocji innych ludzi oraz często wyrażają własne uczucia w nietypowy sposób. Mogą w ogóle nie posługiwać się mową werbalną albo mieć ograniczony zasób słów; mogą też mówić płynnie, ale mieć trudności z rozumieniem kontekstu i wyrażaniem abstrakcyjnych pojęć. Często nie potrafią kompensować tego gestem ani innymi formami przekazu lub ich próby radzenia sobie nie są w pełni wystarczające. W interakcjach z innymi nie okazują wzajemności, ich wypowiedzi mogą często bardziej przypominać wykład niż codzienną rozmowę.


Serdeczne Podziękowania za Wsparcie i Nowe Wyposażenie Szkoły


 

Szanowni Rodzice!

Wraz z Dyrektorem naszej Jedyneczki 😊, Panem Markiem Biesiadą, z radością pragniemy przekazać informację, że dzięki Waszemu wielkodusznemu wsparciu oraz hojności, a także zaangażowaniu na kiermaszach, Szkolna Rada Rodziców wyposażyła naszą placówkę w nowe ławki. Dzięki nim  nasi najmłodsi milusińscy będą mogli wygodnie odpoczywać podczas przerw. Dodatkowo, szkolna kuchnia została wzbogacona o szatkownicę do warzyw oraz maszynkę do mielenia mięsa. By móc przygotowywać pyszne posiłki dla naszych dzieci i młodzieży, potrzebowaliśmy profesjonalnego i solidnego sprzętu. Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł 7000 złotych.

Z całego serca dziękujemy za Waszą hojność oraz zaangażowanie w rozwój naszej szkoły.

Z wyrazami uznania,

Urszula Retyk Marek Biesiada


Dzień Ziemi w klasie 2a🌍


Dzień Ziemi to ważne święto, które obchodzimy corocznie 22 kwietnia. To czas, kiedy przypominamy sobie o tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i jakie kroki możemy podjąć, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. O Dniu Ziemi pamiętali również uczniowie klasy 2a wraz ze swą wychowawczynią Małgosią Litwińską .

SZANUJ ZIEMIĘ PONAD WSZYSTKO, BO TO TWOJE ŚRODOWISKO 🌏❤️👍🏼


SUKCES KORNELII i ALANA


17 kwietnia w PSP nr 2 odbył się X Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Wierszyki ćwiczące języki” dla uczniów objętych terapią logopedyczną. Z uwagi na hasło tegorocznej edycji, które brzmiało „Uśmiech jest jak słońce- rozjaśni każdy dzień” nasi recytatorzy zaprezentowali utwory T. Śliwicka i L. J. Kerna z dużą dawką humoru. Dzięki świetnej recytacji, mimice, żywej gestykulacji oraz barwnym strojom Kornelia Mesjasz(kl. Ia) wywalczyła I miejsce a Alan Chodorek( kl. IIIa) zdobył wyróżnienie. Dodatkową nagrodą oprócz pięknych książek i dyplomów było to, że laureaci otrzymali je z rąk pana prezydenta Radomska Jarosława Ferenca oraz przewodniczącej jury pani Anity Pawlak-Zygmy. Opiekunem młodych aktorów była pani Milena Dobielska. Gratulujemy 😃


Z sercem w tle!


 

Z sercem w tle!

Taki tytuł nosił  niezwykły Poranek Poetycki, który odbył się w naszej szkole 16 kwietnia. Miał on na celu zachęcić uczniów do czytania i pokochania  poezji.
Poezja jest jednym z najstarszych gatunków literackich. Jej początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to wiersze były przekazywane ustnie
z pokolenia na pokolenie. Miały one  często charakter religijny i były śpiewane podczas ceremonii i obrzędów. Wiersze od wieków fascynują ludzi  niepowtarzalną mocą wyrazu, pozwalają autorom wyrazić swoje myśli, emocje
i przeżycia w sposób niezwykle sugestywny i piękny.
Poranne widowisko skierowane było  do uczniów klas siódmych i klasy ósmej. Wzięli w nim udział goście specjalni p. Dominika Szwed, aktorka i wokalistka pochodząca z Radomska oraz nasza absolwentka Wiktoria Mirowska. Recytacją wierszy pochłonięci byli pani Dyrektor, nauczyciele:
p. Aleksandra Grzęda, p. Bożena Wieloch, p. Elżbieta Duda-Fajkowska,
p. Grzegorz Beza oraz uczniowie Dawid Marcinkowski i Hanna Gaik. Uczniowie wysłuchali wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej, Wisławy Szymborskiej, Adama Asnyka, Mariusza Parlickiego.

Poezja to nie tylko deklamowanie wierszy – coraz większą popularnością cieszy się również poezja śpiewana. Współczesną artystką, która propaguje ten gatunek poetycki, jest Zuzanna Grabowska, zwana Sanah. Jej utwory zagrali i zaśpiewali uczniowie Lena Bajon i Jakub Załóg z klasy VIIb.
Całe widowisko uświetniła cudowna muzyczna interpretacja tekstów poetyckich  w wykonaniu p. Dominiki Szwed i Wiktorii Mirowskiej.  Ogromnie dziękujemy duetowi za wprowadzenie romantycznej atmosfery i możliwość wysłuchania pięknie zaaranżowanych piosenek z repertuaru Hanny Banaszak, Czesława Niemena, Sanah.
Poranek przygotowany został przez nauczycieli bibliotekarzy oraz p. Arkadiusza Chybalskiego (odpowiedzialnego za nagłośnienie całej imprezy). Gorąco dziękujemy za pomoc pracownikom obsługi naszej szkoły.
Zapraszamy za rok na ponowne wsłuchanie się w piękno poetyckiego przekazu.


Content | Menu | Access panel