ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

rocznicauchwaleniakonstytucji3maja.jpg

Witaj majowa jutrzenko,

Świeć naszej polskiej krainie. (... )

W tym roku w całym kraju bardzo uroczyście obchodzono święto Konstytucji 3 maja.
Przez długi czas o tak ważnym dla narodu polskiego wydarzeniu nie mówiło się prawie wcale. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu święta 3 Maja.
30 kwietnia 2001 roku w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona 210. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klas: V a i V d pod kierunkiem pp. Klaudii Mazurek - Kępińskiej, Barbary Sztompki i Arkadiusza Chybalskiego przedstawili montaż słowno - muzyczny. Starannie wybrane i opracowane fakty historyczne odzwierciedlały współpracę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ze stronnictwem patriotycznym, do którego należeli: Ignacy Potocki, Stanisław Staszic, Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski. Uczniowie przypomnieli, jak trudna była walka o „wolny polski kraj". Patrioci nie ustępowali, doprowadzili do ostatecznego kształtu Ustawę Rządową, spisany zbiór najważniejszych praw kraju. U schyłku XVIII wieku Polska budziła się do nowego życia.
Konstytucja obowiązywała tylko 15 miesięcy. Na dłużej nie pozwoliła Rosja, która już w 1793 roku dokonała II rozbioru Polski.
- Występ uczniów był kolejną niecodzienną lekcją historii - powiedziała wicedyrektor Anna Marciniak i zachęciła wszystkich do udziału w miejskich uroczystościach trzeciomajowych.

Photo album created with Web Album Generator