DZIEŃ ZIEMI

dzieziemi.jpg

Otaczająca nas przyroda to najwspanialszy dom, w którym się żyje, wzrasta i rozwija. Dzięki różnorodności form przyroda rodzi ciekawość człowieka. Baczna obserwacja praw natury pozwoliła mu dokonać wielu cennych wynalazków. Rozwój współczesnej cywilizacji okazał się wielkim zagrożeniem dla przyrody. Raport UNESCO z dnia 11 grudnia 1962 r. będący wynikiem badań ekspertów oraz instytutów badawczych głosił: „Jeżeli obecny stan wyniszczenia przyrody będzie istniał nadal, zagrożona zostanie przyszłość życia na Ziemi".
Aby temu zapobiec,, zrodził się ogólnoświatowy ruch obrońców przyrody. Jego działacze podkreślają, że wraz z ochroną przyrody ratuje się wartości humanistyczne takie jak: życzliwość, miłość, wrażliwość, poczucie ładu, estetyki i tym podobne, bowiem żywy kontakt z przyrodą ma moc kształtowania osobowości. Dlatego od najmłodszych lat warto uczyć się sztuki nawiązywania przyjaźni z przyrodą. Zdolność tę osiąga się dzięki umiejętności patrzenia na piękno krajobrazu, urodę roślin, zwierząt, wspaniałość zjawisk atmosferycznych i światła, głosów i zapachów natury, bogactwo i mądrość przyrody.
Tym interesującym wykładem o przyrodzie w dniu 22 maja 2001 r. rozpoczął się w naszej szkole apel z okazji Dnia Ziemi pod hasłem „Żyjmy w przyjaźni z naturą".
Na tle własnoręcznie wykonanej dekoracji uczniowie klas: IV a i IV e przekonywali, uświadamiali i zachęcali wszystkich do ochrony przyrody.
Pani dyrektor Krystyna Kacprzyk podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie apelu oraz zachęciła do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na temat „Potrzebujemy cię naturo" - plakat ekologiczny.

Photo album created with Web Album Generator