Henryk Fajt

Orkiestra

SYMFONICZNA ORKIESTRA MIĘDZYSPÓŁDZIELNIANA

W 1956 roku objął kierownictwo Symfonicznej Orkiestry Międzyspółdzielnianej  w Radomsku. Przez pewien okres była ona jedną z dwóch amatorskich orkiestr symfonicznych w Polsce, a na początku lat siedemdziesiątych jedyną. Próby  odbywały się w małej salce przy ul. Kościuszki, później w Miejskim Domu Kultury. Repertuar zespołu był ambitny i bardzo zróżnicowany, dorównywał profesjonalnym zestawom utworów wykonywanych  przez zawodowe grupy muzyków.

W efekcie Orkiestra otrzymała Nagrodę Tysiąclecia Państwa Polskiego w 1966 r. Z czasem jednak jej skład się osłabiał, a podczas najważniejszych występów była wspomagana przez zaprzyjaźnionych instrumentalistów z Częstochowy. Dopóki w Radomsku istniało Liceum Pedagogiczne, niektórzy uczniowie zasilali orkiestrę. Po rozwiązaniu szkoły, zaczęła  chylić się ku upadkowi i w końcu się rozpadła.