Mamy szczęście żyć w wolnej Ojczyźnie!

„Moja bezbronna ojczyzna przyjmie cię najeźdźco
i da ci sążeń ziemi pod wierzbą - i spokój
by ci co po nas przyjdą uczyli się znowu
najtrudniejszego kunsztu - odpuszczania win”

Wrzesień to miesiąc, kiedy wracamy myślami do wydarzeń sprzed 73 lat. Literatura i film dają szczegółowy obraz polskiego września 1939 roku. Dzięki tym obrazom ożywają tamte dni i ówcześni bohaterowie. Koniec lata 1939 roku - w przepiękny sielski krajobraz wdziera się wojna , jedna z najkrwawszych i najbardziej okrutnych pożóg. Nasza ojczyzna została zaatakowana przez 2 agresorów Niemcy hitlerowskie i Związek Radziecki. Osamotnieni, zdani tylko na siebie polscy żołnierze podejmują nadludzki wysiłek. Wolność krzyżami się mierzy, wolność niestety kosztuje, dlatego poświęcają swoje życie, by przyszłe pokolenia mogły żyć w niepodległej Polsce, abyśmy i my byli wolni! Co możemy im dziś ofiarować? Swoją pamięć, wdzięczność i modlitwę. Poprzez szkolne akademie oddajemy im hołd- tym zamordowanym w obozach, łagrach, poległym na polach bitew.

Uroczystość, poświęcona 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej i agresji sowieckiej na Polskę, odbyła się w naszej szkole w dniu 19 września 2012 r. Gimnazjaliści w ciszy i skupieniu wysłuchali montażu słowno- muzycznego przygotowanego przez uczniów klasy II B i C. Dziękujemy wykonawcom oraz nauczycielom , panu Markowi Biesiadzie, pani Małgorzacie Siarce za przepiękną lekcję historii.

Zamknij okienko